Ana Arı > Ana Arı

Ana Arı Üreticileri Listesi

(1/4) > >>

17erhan:
Ben biraz farkli düsünüyorum..
Resmi ana üreticisi olan, faturali calisan, belgeli olan, bunlari ibra eden, bakanlik onayli, ürettigi arinin cinsine, tohumlu olmasina, sagligina sahip cikan isini adam gibi yapan bilgili ana ari üreticileri yazilsin buraya.. Yoksa capulcu cok.. 

17erhan:
Adam catir catir Buckfast üretiyor...
Adam catir catir Carnika üretiyor..
italyan üretiyor..
Hatta varaoya dayaniklisini bile üretiyor...
Millet de aliyor caresi yok ki.....

17erhan:
Kimse de sormuyor..
Abi sen Buckfasti yaptin ama bu arinin seceresi olmali hibrit bir aridir bu ari, dünyada belirli üreticilerde var bu formül, sen nasil ürettin..
Carnikayi yapiyorsun da erkeklerini nerden buldun abi...
Italyan diyorsun da üretici belgen, hayvan ithal kagidin, kaydin kuydun var mi abi..
Yoksa ana üreticisi kayniyor etrafta...
Anlayana saz...

İsmail Koca:
İyi günler

Bulfast diye 11 ana arı geldi.Hemen ilk dediği yeni damızlıklarım şurdan geldi diye.

1 hiç yumurtlamadan bir ay dolandı.Biri eh az yumurtluyor nasıl oluyorsa,oda ayında öldürüldü.

sekiz tanesi iyiydi.iki yıl aynı anayla biri üç katı doldurdu.Arka kısım sarı diye başlayıp,tamamen siyahla biter.erkekleri

iri ve mavi pırıltısı vardı.Hep düşündüğüm araştırmadan italyan ana alıp,üreterek bulfast diye satma iktimalleri

Kışlaması,sakinliği iyi,kafkasa yakın propolis topluyor.Baharı çok atak.10 ana üretsem çoğu aynı sarılık olmuyor
İzzet Akçay:
Erhan bey size hitaben bütün arıcılara memleketteki ana durumunu özetleyeyim.

Türkiyede bir tane resmi ve izin verilen "damızlık" üreticisi var: Macahel.
Kendileri ana arı pazarlama aşamasında bizim arımız şöyle iyi bunu yapar sunu eder demek yerine biz Türkiyenin tek tescilli damızlık üreticisiyiz derler.

Herşey kapalı kapılar ardındadır ama sattıkları ürün o kapıların ardında ne yaptıklarını gayet güzel gösterir. Gönderdikleri damızlıklar ileri derecede akrabalık yüzünden hiçbir işe yaramamaktadır. Bu hatalarını bildiklerinden ortaya şöyle bir söylem atmışlardır, "Damızlık arı bala çalıştırılmaz. F1 üretip onlarla bala çalışacaksınız." ve bizim arıcı da buna inanır. Çünkü uslu lafı dinlerler.

Kendim bizzatihi kaçtane Macahel damızlığının süründüğüne şahit oldum. Bu insanların emeklerine yazık.

Şimdi siz Buckfast üretenlere ve bunu Bucfast olarak pazarlamalarına kızıyorsunuz. Ben sizi teknik anlamda anlıyorum. Haklısnız da. Ama arıcımız bir çıkış yolu aryor. Artık eskisi gibi değil, arıcılar internetten yabancı arıcıları da görüyor ve sorguluyor; bizim eksiğimiz ne.

Kimse arıcılığına laf ettirmediginden koloni yonetimini direkt pas geçiyorlar.

Türkiyenin tek onaylı damızlık üreticisi arıcılara "ileri"teknik suni tohumlama ana arıyı bile fazla görürken siz diyorsunuz ki bu melez arı.

Şu anda yurtdışından gelmiş ıslahın "ı" sını görmüş her arı bizim arıcı için nimet. Çünkü bizim damızlıkçılar ıslah edilmiş arı değil bir ırkın safını satıyorlar. Yeterli.

Damızlıkçıların, tekellerinin bozulmaması adına, bakanlık ve TAB üzerinden yaptıkları yoğun YASAK baskılarına rağmen yurtdışından bir şekilde gelmiş Buckfast arılar üretilmek zorunda. Ben de isterim ada safları boy boy gelsin ama bu yasak ortamında arıcı için fazla bir seçenek yok.

Yani demem o ki kızmayın Buckfast ana arı üreticilerine. Devlet onlara ne izole imkanı veriyor ne de ada. Buradaki ana arı üreticisi olma şartları ile Almanyadaki şartlar arasında bile dünya kadar fark var.

Eğer Bulkfastciler, Belfastcılar, Karniyoncular olmasa memleketteki her kovanda Macahel AŞ nin teyze çocukları cirit atardı. Bu sene kısmetse başka bir isimle Macahelden 3 ana alıp halka açık yarıştıracağım. O zaman beni daha iyi anlarsınız.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git