Ana Arı > Ana Arı

Başarısız Ana Arıların Spermateka(Sperm Kesesi) Teşhisi

(1/1)

PENDORYA:
Başarısız Ana Arıların Spermateka(Sperm Kesesi) Teşhisi
glenn-apiaries.com web sitesinden Türkçeye çevrilmiştir.

Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT

           Bir ana arı bir şekilde başarısız olduğunda, onu öldürmek zorunda olduğunuz hoş olmayan görevinin geldiği zamanlar vardır. Çoğu arıcı, zorda kaldıkça ana arıları için bir şefkat hissi duyarlar ve ayrıca onu satın almak için harcadıkları parada ekonomik bir kayıptır. Ancak birkaç saniye içinde ölüsü üzerinde yapılabilecek çok basit bir test var. Bu da en azından arıcılara değerli bilgiler sağlayabiliyor. Böylece çok yararlı bilgiler elde edebiliriz. Teknik şaşırtıcı derecede kolaydır ve çıplak ellerle sahada yapılabilir.

           Ana arılar eşleştirildiğinde (10-20 erkekle), spermler ana arının ömrü boyunca spermateka adlı bir organda saklanır. Sıvı dolgulu küçük küreyi çıkarıp inceleyerek, ölüm anında ana arı içinde ne kadar sperm bulunduğunu anlayabiliriz. Şimdi, ana arı öldüğünde bu bilginin artık size ne kadar faydası dokunacağını sorabilirsiniz.  Ana arıların farklı koşullarda nasıl göründüğü konusunda zamanla kendinizi eğiteceksiniz, onlar hakkındaki şüphelerinizi teyit edecek ya da reddedeceksiniz ve böylece daha doğru değerlendirmeler yapacaksınız.

          Bu teknik, ana arı yetiştiricileri, ana arı üreticileri ve ana arı satın alan insanlar için özellikle önemlidir.


Kusursuz çiftleşmiş bir ana arının sperm kesesi bronz renklidir.


Yetersiz çiftleşmiş bir ana arının sperm kesesi yarı saydamdır.
Çiftleşmemiş bir ana arıdan alınan sperm kesesi şeffaftır.
Açıklama* Başını sıkarak ana arıyı öldürün.
* Son iki karın bölümünü (arı iğnesinin olduğu yer) parmaklarınızla veya bir pens ile kavrayın. Bu bölümü ana arının geri kalanından ayırın.
* Sadece son iki parçayı aldığınızdan emin olun ve fazla ezme konusunda endişelenmeyin.
* Ana arının ölüsünü atın, ancak son iki bölümü saklayın.
* Sperm kesesi parçalar içinde gömülmüş olacaktır ancak oldukça dayanıklıdır ve parmaklarınız arasında yuvarlayarak veya baş parmak tırnağınızın arkasında sıkıştırarak dışarıya çıkarılabilir.
* Spermateka, çapı 1 mm kadar mükemmel yuvarlak bir küredir. Spermlere oksijen sağlayan bir trake ağı ile kaplandığından beyaz görünür. Bu kaplama, parmaklarınız arasında birkaç saniye yuvarlanarak çıkarılır. Şimdi analiz etmeye hazırdır.


1) Spermateka mükemmel derecede berrak ise, ana arı çiftleşmemiştir. Bakire ana arıdır.

2) Bronz veya opak ise yumurtaları döllemek için bol miktarda sperm mevcuttur. Bu iyi döllenmiş bir ana arıdır.

3) Sütlü ve yarı şeffafsa, ya ihtiyarlıktan ya da yeterince çiftleşme olmadığından sperm kaynağı azalmıştır.

Bronz / opak bir görünüş ile, sütlü / yarı saydam görünüşü birbirinden ayırmada tecrübe sahibi olmak için, birkaç örnekle pratik yapılabilir.

Bu Bilgiyle Ne Yapacağız ?
             Ana arıların sperm keselerinin durumunu belirledikten sonra kovana geri dönün ve yumurta deseni, yumurtanın yerleştirilmesi, kovanın durumu, ana arı yüksük durumu, öldürmeden önce ananın nasıl göründüğü ve nasıl hareket ettiğini bir kez daha gözden geçirin ve hatırlayın.

            Bu tespitler sayesinde bir sonraki ziyaretinizde, ana arının hangi durumda olduğuna dair daha iyi bir fikriniz olacak. Daha fazla bilgi daha iyi kararlar almanızı sağlayacaktır. Basit bir uygulama ile bu teknik, değerli bir araç olarak katkı sağlayacaktır.

            Ana arı yeni satın alınmışsa ve spermateka opak değilse, ( yani tam olarak çiftleşmemişse), ana arı üreticinize bu bilgiyi bildirin (veya ana arınızı siz üretiyorsanız). Bu geri bildirim önemlidir, bu nedenle ana arı üreticileri, daha fazla erkek sağlayarak kendi durumlarını düzeltebilirler. Çiftleşme dönemlerinde görülen bulutlu, yağışlı veya 20 dereceden daha düşük sıcaklıklar gibi hava koşulları, düşük sperm sayısına neden olabilir. Havaları değiştiremeyiz, ancak başarı için en iyi şansı vermek için, erkek kolonileri ekleyebiliriz.


[/list]

Onur Özer:
Zaman içinde tecrübe etmeliyim

Elinize sağlık

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git