Arıcılık > Arı Ürünleri

Bal pazarlama yöntemleri

(1/8) > >>

Ahmet60:
Balı nasıl pazarlıyorsunuz. Geçen yıl 200 kg civarı balım çıktı. Şekersiz bal üretiyorum.Kat attıktan sonra kesinlikle şerbet vermiyorum. Ürettiğim bu balı akraba, eş, dost  çevremize 40 TL den sattım. Düşünüyorum bu işi geliştirdiğim de 1-1,5 ton bal çıktı bu miktarı eş dost akraba çevresine satamam. Bal firmaları anladığım kadarıyla düşük fiyat veriyorlar. Bal pazarlamada siz hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? Arıcılıkta 3. yılım lütfen bal pazarlama ile ilgili bildiklerinizi yazınız.

17erhan:
Temiz raporu ile, bölgenizdeki yerel gazeteye ilan verin.
Düzgün bir etiket vasitasi ile dagitim yapan firmalar ile gene rapor esliginde satis.
Belediye binasina, tarim ilceye, vergi dairesine, vb ilan panolarina ilan koyun.
Toplu alimlarda indirim uygulamasi yapilacagini belirten ilanlar kullanin..
Temiz olun, dürüst olun, raporlu calisin, bilgi verin.. Malinizin saklama ve arkasinda durma kosullarina uyun..
Üretici birlikleri ile temas kurun, Aricilar dernegi ile temas kurun ,
internette sahibinden com. ilan cikin.. Aklima gelenler bunlar
 

Ahmet60:
Arkadaşlar bir sorum olacak. Ürettiğim balları internet üzerinden süzme-çıtalı olarak e-ticaret sitesi kurarak satma düşüncem var. Vergisini , kdv sini vererek, yasal altyapısını oluşturup satmak istiyorum. Bunun için gerekli şarlar nedir? Marka almadan bu şekilde vergisini, kdv sini verip satış yapabilir miyiz?  Ne kadar yatırım gerekir?

Ziya Yapıcı:
E-ticaret konusunda biraz ahkam kesebilirim.

Bal veya başka bir şey, ne satacak olursanız olun yöntem çok fazla farketmez.

Ben başka bir ürün grubu satışı yaptığım sitemde platinmarket adlı firmanın hazır altyapısını kullanıyorum. Buna benzer pek çok firma var. Boş bir şablon şeklinde siteyi alır, kendi logonuzu ürünlerinizi gruplarınızı falan oluşturur ve sonrasında da bir ödeme altyapısını entegre eder satışa başlarsınız. Altyapı firmaları size hem site yazılımını hem de barındırma hizmetini birlikte sunarlar. Eğer ürün çeşidi çok fazla olmayacaksa ki bal satışı gibi bir sitede epey bir az olur, yıllık 1000-1500 lira gibi bir bedele sistemi kiralayabilirsiniz. Muhasebesel olarak da kiralama hizmetini direkt gider yazarsınız.

Ödeme alt yapısında pek çok seçenek var. Sadece kapıda ödeme ile çalışabilirsiniz, o zaman kargo ile bu şekilde anlaşmanız gerekir. Veya kredi kartı ile ödeme almak istiyorsanız ya bir veya bir kaç banka ile anlaşır onlardan sanal pos hizmeti satın alırsınız ya da en kolayı benim de yaptığım gibi gider payu izyco hepsipay gibi bir ödeme hizmet sağlayıcı ile anlaşır onların sunduğu bütün kredi kartlarına ödeme hizmetinden faydalanırsınız. Banka ile direkt anlaşırsanız hem meşakkatli hem pahalı hem de ödeme güvenliği kısmında sorumluluğunuz daha fazla. Ödeme altyapısı sunan firmalar ise tek çekimde %3.5 gibi bir komisyonla size yaklaşık 15 ayrı kredi kartına hem tek çekim yapma hem de taksitli satış yapma imkanı verir ve aynı zamanda kredi kartı sahteciliğine karşı koruma sağlar, bankalara göre daha kısa vadelerde ödeme alma ve ödemelerinizi yönetme imkanı verir.

Kargo firmaları biraz acımasız. Küçüklere dişini gösterirken büyüklere karşı kedi gibiler. Sizden bir kilo ürün için 10 lira isteyen firma, büyük firmalara çok cüzi rakamlara hamallık yapıyor maalesef.

Siteyi açtık, ürünleri yerleştirdik peki sonra?
Sizin sitenizi kim nereden bilsin? Burada sosyal medyada tanıtım, sosyal medya ve google reklamları çok önemli. Çok cüzi paralara, yani günlük 5-10 lira gibi paralara ciddi anlamda kişiye sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz.

Gittigidiyor n11 sahibinden gibi sanal pazar yeri siteleri ilk başta güzel gelir, her satıştan %10 gibi komisyonlar alır, sizi sizin ürününüzle bir vahşi fiyat savaşlarının içine sokar. Kendi markanızı oluşturmanıza imkan vermez. Müşteriye sorsanız ben n11 den aldım der, satıcının adı sanı hiç kimsenin aklında kalmaz. Bir gün oradaki hesabı kapatıp gittiğinizde mezarınızı ziyaret eden olmaz.

Hangisini kullanırsanız kullanın hiç tanımadığınız birine mal satmanın ve hatta sonrasında teşekkür telefonu almanın keyfi paha biçilemez.

Şimdilik bu kadar bilgi fikir vermesi için yeterli olur sanırım.
Soru olursa devam ederiz.

Ahmet60:
Çok teşekkür ederim Ziya bey, tam merek ettiğim konuları açıklamışsınız. Vergi levhası alıp sizin anlattığınız şekilde yapmak istiyorum. Ancak asıl sorun marka olayı. Ürettiğim, çevremde tanıdığım arıcı arkadaşların ballarını süzme kavanoz ve petekli olarak marka almadan satabilir miyim? Vergisini, kdv sini verip, eşimize dostumuza sattığımız şekilde kavanoz ile ve petekli olarak satabilir miyim?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git