Gönderen Konu: buckfast belfast bulfust bekfes ...  (Okunma sayısı 4368 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ziya Yapıcı

  • Admin
  • *****
  • İleti: 144
  • Katkı 19
    • FB
buckfast belfast bulfust bekfes ...
« : 20 Ara 2016 13:29:43 »
Buckfast arısının adı konusunda bile kafalar karışıkken, kendisi konusunda nasıl emin olacağız?? buckfast belfast bulfust bekfes ... egzoz eksoz egzost öksüz ... ah ah bu gözler neler gördü...

Buckfast konusunda bilinen üreticilerden Erik Österlund ‘in buckfast nedir sorusuna verdiği cevap çok dikkat çekici.

Kesin bir şekilde konuşmak gerekirse Ingiltere Buckfast’te üretilen arıya ve buradan gelen ana arılarla idare edilen kolonilere buckfast denir. Bu ana arıların da Buckfast tarafından tanımlanan minimum standartları taşıması gerekir. Ancak, kelimeler bizi genel bir tariften öteye götürmez. Mesela, kimi ülkelerde Xerox tabiri fotokopi yerine kullanılmaktadır. Buna benzer bir şekilde, Buckfast ifadesini buckfast arılığı üretim prensiplerine göre yapılan üretim için genel bir isim olarak da kullanabiliriz. Belki de kullanamayız, emin değilim. Eğer farklı üretim merkezleri birbirlerinden çok farklı  bir şekilde ayrışıyorsa, sonuçta elde edilen arılar da aynı şekilde buckfast olarak mı adlandırılmalı? Veya bu durum çok önemll mi?

Mesela, tüm dünyada İtalyan arısı olarak adlandırılan arılar birbirinin aynısı mı?
Her neyse, eğer bugün Buckfast adıyla ana arı satıyorsanız, Buckfast Abbey arı üretim merkeziyle ana materyali elde etmek amacıyla bir anlaşmanız olması gerekir. Benim ürettiğim ana arılar da, buckfast prensiplerine göre yetiştiriliyor olmasına rağmen, hattı geliştirirken kullandığım genler nedeniyle buckfast arısından derin bir şekilde ayrıldığı için, ürettiğim arılara buckfast demek yerine ELGON olarak isimlendirmeyi tercih ediyorum.

http://beesource.com/point-of-view/erik-osterlund/the-buckfast-breeding-program-past-present-future/

demiş Erik dayı :)

Devam edecek...Not: Bu arada, Belfast Kuzey İrlanda'nın başkenti, onu da eklemeden edemedim ;)
“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin” Dalai Lama