Gönderen Konu: Oksalik asit - Gliserin karışımı ile varroa mücadelesi- Tam metin çeviri  (Okunma sayısı 15795 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ziya Yapıcı

 • Admin
 • *****
 • İleti: 144
 • Katkı 19
  • FB
Arıcı tarafından finanse edilen bir araştırma
Randy Oliver
Scientificbeekeeping.com
İlk yayınlama American Bee Journal Ocak 2017

Taktic isimli akarisit 2000 lerin başından beri ticari arıcıların varroa mücadelesi konusunda kurtarıcısı olmuştur. Ama artık demir alma zamanı gelmiş olabilir. Bir süredir umut vadeden bir yöntem üzerine denemeler yapıyorum.

Durumumuz
Daha ünce de belirttiğim gibi amitraz etken maddeli Taktic uygulamasına varroalar direnç geliştirmeye başlamışlardı. Ve bu ürün piyasan çekildiğinden beri arıcılar bu ürünün illegal yollardan kullanımına göz yumacağını düşünüyordu.

Kısa süre önce Dr Juliana Rangel’in öğrencisi Liz Walsh’un yakın zamanlarda nihayetlendirdiği çalışma “ akarisitlerin mumdaki kalıntılarının ana arılar üzerindeki negatif etkilerinin” sunumunun yapıldığı Kaliforniya arıcılar birliğinin konferasından geldim. Liz kısa süre önce,  amitraz uygulanmış kovanlarda yetiştirilmiş ana arılarda amitraz kalıntısının yumurtlama oranlarının düşmesine sebep olduğunu ortaya koydu. Amitraz kullanımının yaygınlaşmasından beri benim de bu yönde şüphelerim vardı.

İdeal mücadele
Bu yazının yayınlandığı sayıda arıcılık endüstrisini zararlılara karşı dirençli ıslah edilmiş arılara yönlenmek konusunda topyekun ciddi olmaya çağırıyorum ama bu şekilde bir geçişi aniden yaparsam tüm operasyonumun ve hatta diğerlerinin operasyonunun da çökeceğinden eminim. Kendi arı operasyonumda Amitraz kullanmasam da, diğer profesyonel arıcılarla birlikte arıcıların kullanabileceği ucuz, arılara, anaarıya, yavrulara zarar vermeyen ve balda kalıntı yapmayan bir mücadele yöntemi bulunmasına dair ortak bir isteğim var.

Oğullarımla birlikte şimdiye kadar Apiguard Kekik jeli, MAQS formik asit şeritleri ve (kaliforniyada onaylı olmasa da) oksalik asit damlatma yöntemleriyle durumu gayet idare ettik. Geçen yaz raporladığım gibi, 3.7 cm lik şerit şeklinde uygulandığında Apiguard gayet tatmin edici sonuçlar aldık. MAQS de varroa miktarında çok ciddi sonuçlar verse de zayıf veya yaşlı analar üzerinde kırıcı etkileri oluyor, belki de iyi bir durum.. Oksalik asiti sevdik ama ne damlatma ne de buharlaştırma metodları kolonide çok miktarda kapalı yavru varken etkili olmadı.

Daha önce de raporladığım gibi, oksalik asidin uzun süreli salınımını sağlamak için bir takım yöntemler denedim. İlk ufak ölçekli testimizde gerçekten umut vadeden, insanı yazın çok daha ciddi bir deneme yapmak için sabırsızlandıran sonuçlar elde ettik. Sonuçlar o kadar umut vaadedici ki, bu uzun, adım adım ve fotoğraf dolu makaleyi yazmak için ciddi anlamda motive oldum.

Oksalik asit – Gliserin şeritleri
Oksalik asit belli bir dereceye kadar suda çözünebilse de gliserine karşı kayda değer bir dirençsizliği var. Bu da özellikle yağlı yapısı nedeniyle gıdaya uyumlu gliserini arıların kütikül yapısıyla uyumluluğu nedeniyle kovan içerisinde oksalik asit taşıyıcısı olarak kıymetli bir seçenek haline getiriyor.

Benim geçen sonbahardaki Fernando Estaban’ın formülüne uyarak yaptığım oksalik asit gliserin şeridi denemelerimden sonra Şili’li yakın arkadaşım Juanse Barros da etkin denemeler yaptı ve çok etkilendi.

Pratik uygulama:  Damlatma ve buharlaştırma metodlarının eksik yönlerinin üstesinden gelmek ve uzun süreli varroa mücadelesi yapabilmek amacıyla herhangi birisi basitçe gliserin ve oksalik asiti kartona emdirerek mücadele yapabilir.
Bu sırada, Arjantin’li bir grup Aluen Cap adlı bir formülasyon pazarlamaya başlado. Bu ürün Matias Maggi tarafından etkili bir şekilde test edildi ve arılar üzerinde negatif etki bırakmadan ve balda kalıntı bırakmadan kusursuza yakın bir varroa eliminisyonu elde etti (ayrıca bu mücadele yöntemi organik olarak kabul ediliyor) Gerçek olamayacak kadar etkileyici! Yaz sonu varroa mücadele sezonu geldiğinde ben de çok daha geniş bir şekilde denemeler yapmak için kendimi hazır hissediyordum.

Deneme 1
Kendimize 2 yaşında analar barındıran orta kuvvette ve bilerek varroa seviyesi ciddi seviyelere çıkartılmış 28 adetlik bir arılık kurduk. Özellikle yan etkileri görebilmek amacıyla varroa stresine girmiş yaşlı analı kolonilerle çalışmak istedim.

Bilimsel not:  Denemeler öncesinde yüksek miktarda varroa sayımı gözlemlenmiş kolonilerle çalışan birisi çok daha etkileyici test datası elde edebilir. Ancak, çok uzun süreli denemelerde, test grubu olarak kullanılan mücadele yapılmayan koloniler denemeler bitmeden varroa baskısı ile çöker. Bu da uygulamanın etkinliğini ölçmek için Henderson- Tilton formülünü uygulayan birisinin başka problemlerle karşılaşmasına sebebiyet verir. Çünkü yüksek oranda zararlı barındıran kolonilerden düşük zararlı seviyesinde olan kolonilere doğru zararlı geçişi olur. Çünkü kovan şaşırma nedeniyle zararlı taşınımı da olur. Bu durum Kontrol kovanlarında görünen varroa miktarında artışa sebebiyet verebilir ki, bu da bizi yanlış sonuçlara ulaştırır. Çünkü, doğru karşılaştırma yapabilmemiz için, mücadele yapılmayan kontrol kovanlardaki sayımları doğal akışında tutabilmemiz gerekir.

Apiguard ve MAQS markalı ticari ürünler ile mücadele yapılmayan kontrol kovanları arasında karşılaştırmalı bir çalışma yaptık. Bu çalışmada bize fikir versin diye kaba bir çalışma yaptığımız için az sayıda kovan kullandık. Buradaki beklentimiz istatistiki olarak ince farkları yakalamaya çalışmaktan ziyade tutarlı  ve anlamlı bir fark gözlemleyip gözlemleyemeyeceğimize karar verebilmekti.
Tablo 1. Kaba uygulama. Fikir edinme çalışması. Maggi’den biraz daha farklı oranlar denedik

 
Resim 4. Bütün kovanlar iki katlı. Yavrulu çerçeveler üzerine şerit yerleştirirken. Emici bir karton olması sebebiyle yumurta kutusundan kestiğim karton şeritleri kullandım.

 

Resim 5. Burada da, kat başına 4, kovan başına 8 şerit yerleştiriyoru. Dağınık bir yerleşim ile maksimum arı ile temas hedefliyoruz.

 

Resim 6. Makyaj temizleme pamuklarının arılarla etkisini gözlemlemek konusunda çok heyecanlıydım. (Sonuç: Dokunmadılar bile)
 

Resim 7. Arıcının favorisi mavi kağıt havlu. Arıların oksalik asit gliserin emdirilmiş kağıt havluyu taşırken kendilerini bu karışıma maruz bırakıp bırakmayacaklarını merak ediyorum. (Bir diğer sonuç: kağıt havluda açılan havlunun çok hızlı bir şekilde dışarı atılmasına sebebiyet verdi. Kesmemek gerekirmiş)

İlk denemenin sonuçları
Beklendiği gibi , apiguard isimli ürün hızlı bir şekilde etkili oldu, kontrol grubunda varroa miktarı normal bir şekilde artış gösterdi ve oksalik asit şeritleri uyguladığımız kovanlarda varroa miktarının düşmesi iki ay gibi bir süre aldı.

 
Tablo 9 2016 11 Temmuzda başlayan deneme sonuçları. Kaliforniya 35 derece sıcaklık.
Belirli tarihlerde alkol yıkaması ile varroa sayımı. Sadece 4 şerit uyguladığım grup için 77. Gün sayımını tabloya aldım. Varroa sayısının nasıl artmaya başladığına dikkat edin. Control – kontrol grubu, mücadele yok. 2 oa strips – 2 oksalik asit gliserin şeridi. 4 OA strips – 4 oksalik asit gliserin şeridi.  OA facial pads – oksalik asit gliserin makyaj temizleme pamuğu. OA shop towels – Oksalik asit gliserin mavi kağıt havlu. MAQS – ticari marka MAQS. Apiguard – Ticari marka Apiguard. Ess oil pads – Esansiyel yağ pedleri
Day – gün


Denemeler süresince kolonileri düzenli olarak kontrol ettim. Bu yüksek sıcaklılarda Apiguard ve esansiyel yağlardan oluşan karışım arılara sert geldi, her ne kadar Apiguard uygulanan koloniler 20 gün gibi kısa bir sürede jeli uzaklaştırsalar da,  sürekli olarak yavru sahasını mücadele uygulamasından uzağa taşıma eğilimine girdiler.  MAQS uygulaması için beklenmedik bir şekilde sıcaktı, yalnızca bie şerit olarak uygulanmasına rağmen ve kolonileri geriye götürmesine rağmen,  yine de varroa seviyesini düşürdü.
Oksalik asit gliserin uygulaması yaptığımız 4 koloni beni ziyadesiyle heyecanlandırdı çünkü hem varroa kontrol altına alındı hem de ciddi anlamda gelişme gösterdiler.

 

Şekil 10. Sağ tarafına oksalik asit gliserin emdirilmiş karton şerit asılmış bir çerçevenin 3 hafta sonraki yavrulu hali. Koloniler şeridin çok yakınına kadar yavru atmaya devam ettiler. Beni şaşırtan nokta ise, asidik ortamda kolonilerin yaz boyunca etkileyici gelişimi ve son bahara en güçlü giren koloniler olmaları.
 

Şekil 11. Şeritlerde çok az miktarda kemirilme izi vardı, ve tamamı yaz boyunca kovanda kaldı. Bu da şeritlerin  kovandalardan toplanması gibi bir iş yükü getirdi.

Maggi’nin uygulamalarını doğrulasa da oksalik asit gliserin  şeritleri uygulamasında bir takım çok ciddi problemler ile karşılaştık.

3 problem
Problem 1 : Verilen işçilik…. Oğlum Eric e heyecanlı bir şekilde sonuçları gösterdiğimde tepkisi şu oldu. Her kat başına 4 şerit, kovan başına 8 şerit, uygulama yapmamız gereken 1500 kovan demek toplam 12000 şerit, bir kere vereceğiz bir kerede toplayacağız ve her seferinde nitril eldiven giyeceğiz. Bizim işçilik maliyetlerimizle uygulanamaz.

Problem 2: Uzaklaştırma. 12.000 tane tehlikeli atıkla uğraşmak zorundayız. Kullanılmış şeritler halen daha zararlı olabilecek seviyede asit barındırıyor ve bu ürünlere çıplak elle veya el demiriyle dokunmak istemezsiniz.  Veya bu malzemeyi arabanızın bagajına yüklemek istemezsiniz çünkü hızlı bir şekilde paslanmaya sebebiyet verirler.

Problem 3: Zararlı direnci yönetimi. Bu yöntemi veya benzeri herhangi bir yöntemi sürekli olarak uygulamak istemem çünkü nihayetinde oksalik asitle mücadeleye dirençli zararlılar selekte etmiş olurum. Arıların 30 gün sonra icabına bakmış olacağı bir uygulama metodunun peşindeyim.Daha fazla deney
Bu sırada şeritleri deneyen başka birkaç arıcıyla irtibat  halindeydim. Şeritleri basit bir şekilde çerçevelerin üzerine sermek varroa temizliğinde ciddi anlamda etkisiz kaldı, çünkü arılar şeritleri görmezden geldiler. Gözlemlediğim kadarıyla, arılar gliserin emdirilmiş selüloz veya yaptığım başka bir testte görüldüğü haliyle, saf gliserin emdirilmiş pedlerden uzak durdular. Çizim tahtasına geri gitmek ihtiyaç oldu.

9 numaralı resmi tekrar incelerseniz, mavi shop towel uygulanmış hal gayet etkili. Bende böylece havluları, kumaşları, ekspande edilmiş paketleme kartonlarını ve başka ürünleri , tabi ki başka başka  gliserin içinde oksalik asit derişimlerini denedim.


 
Resim 12 :  Farklı şerit malzemeleriyle farklı oksalik asit derişimleri denedim. Zaman içinde arıların kemirebilecekleri ve hem kendilerine hem de başka arılara sürebilecekleri bir şerit malzemesi kullanmak gerektiği aşikar hale geldi.
 Resim 13: Gliserin  miktarını düşürmek gerektiği  anlaşıldı. Bu resimde %25 lik olan havlunun kemirilip dışarı atıldığını görebilirsiniz. En üstte genleştirilmiş kartonu (oluklu mukavva muhtemelen) görüyorsunuz. Hiç de beklediğim gibi olmadı.
Hemen aklınıza oksalik asit gliserin karışımını su ile seyreltmek gelebilir, ben sizi dertten kurtarayım, su eklenince oksalik asit karışımdan ayrışıyor. Burada enteresan bir kimya var.

En umut verici uygulama yüksek derişimli bir oksalik asit gliserin karışımı hazırlayıp havluya bu karışımı emdirmek sonra da çok az bir miktarı havluda kalacak şekilde presleyip süzdürmek. (bunun aynı zamanda havlunun rengini açması gibi de bir etkisi var.

 
Resim 14 preslenmiş havlunun görüntüsü

 
Resim 15 : üzerine ağırlık konmuş süzdürülen havlu yığını

Son deneme-  ağustos eylül boyunca
Eylül yaklaştığında denemeler yapmak üzere kenara ayırdığım ve mücadele yapmadığım yüksek varroa oranlı 200 koloni sallanmaya başladılar, ben de bunların 40 tanesini başka bir arılığa aldım. Bu hızlı ve kaba denemede preslenmiş havlu uygulamasının nasıl sonuç vereceğini görmek istiyorum. Belki de bu aşamada farklı uygulama metodlarında verilen oksalik asit miktarlarını da belirtsem iyi olur. ( Tablo 2 ve 3)Tablo 2 Damlatma ve buharlaştırma metodlarında çok az bir miktar oksalik asit, tek atımlık bir uygulama şeklinde kısa sürede veriliyor. Maggi tarafından kullanılan Aluen CAP şeritleri uzun salınımlı bir uygulama, düşen varolara bakaraktan 3 ila 4 hafta sürdüğünü ve bir miktar oksalik asitin şeritlerde kaldığını söyleyebiliriz. Preslenmiş havlu uygulaması yaklaşık 1 ay kadar sürüyor, daha az oksalik ait barındırıyor, bunun da bir miktarı arıların dışarı attığı paracıklarla kovan dışına çıkıyor.
Bu yaz yaptığımız başka bir kontrol gruplu denemede de oksalik asit damlatmayı denedim, ama şu anda bir gruo İtalyan arıcının denediği gibi şeker yerine gliserin ile seyrelterek. 3 takip eden hafta yapılan damlatmalarda varroa azalımı etkileyici seviyelerdeydi.


Tablo 3: Preslenmiş havlunun iki değişik uygulamasını denedik. Kuluçkalıkta çerçevelerin üzerine sererek ve ortada yavrulu bir çerçevenin üzerine asarak. Aynı zamanda bir kavanoz kapağı içerisinde kumaşla örtülmüş Thymol deneyerek, thymol buharlaştırmanın Apiguard kadar etkili olup olamayacağını görmek istedim.  Not: Bazı kontrol grubu kovanları, thymol kullanılanlar ve havlu asılan 2 kovan söndü, tablodan çıkarttık. 
Resim 16 Havlu asma metodunda çerçeve çekmek gerekiyor.  Ama arıların umurunda olmadı ve havlunun altına bile yumurta atmaya devam ettiler. Bu yöntem oldukça etkili ama bazı durumlarda arılar havlunun üst kenarını kemirdiler ve havlu kovan tabanına düşüp etkisini kaybetti. 

 
Resim 17 Arılar tarafından kemirilmiş preslenmiş havlu parçacıkları ve ölü varrolar. Bu resmi arıcılar ölü varroa resimlerini sevdikleri için ekledim .


 
Resim 18 Beklediğim gibi arılar preslenmiş havluyu kemirip kovan dışına taşıdılar. Böylece oksalik asit gliserin karışımını kovan boyunca yaydılar. Bu fotoğrafta preslenmemiş ve üzerine çentikler atılmış bir havlunun kovan dışına taşınmış halini görüyorsunuz. Beklediğimden ve hedeflediğimden çok daha hızlı gerçekleşti.

 

Resim 19 Preslenmiş havlu uygulaması sırasında görmeyi istediğimiz çok tipik bir yavrulu güzel bir çerçeve.

 

Resim 20 Arılar preslenmiş havlu üzerinde çalışıyorlar. Bu da oksalik asite maruz kalmalarını sağlıyor. 
Resim 21 Umud ettiğim gibi, çerçevelerin üzerine serilmiş preslenmiş havlular bir ay gibi bir sürede kemirilip dışarı atıldılar. Bir miktar propolis ile kaplanmayla birlikte. Her halükarda, bir ayda uzaklaştırılma hedefi yakalanmış oldu. Artan malzemeyi de kazıyıp yere atabilirsiniz. Bu miktarda bir oksalik asit yere atılmış bir dilim limonda bulunandan daha fazla değildir ve biyolojik olarak çözünebilir.

 
Resim 22 Yüksek seyreden hava sıcaklıklarında ve thymolun yerletirildiği kısımdaki hava sıcaklığının da etkisiyle thymol kolaylıkla eridi, ama sıcak havaya rağmen çok az miktarda buharlaştı. Bu durumu başka testlerde de tespit ettim. Arılar Thymol buharlaştırıcının üzerine propolis kapladılar ama kapağı her açtığımda kokuyu kolaylıkla alabildim. Kovandan uzaklaştırırkenki fiziksel temaslarından dolayı Apiguard , buharlaşan thymolden daha iyi iş çıkardı. 
Resim 23 Denemenin sonuçları. Varroa mücadelesi yapılmayan kontrol grubu kovanlarındaki varroa miktarı beklenildiği gibi artış gösterdi. Oksalik asit gliserin havlusu uygulaması Apiguard markalı ürün kadar etkili oldu. Thymol kristalleri uygulamasının etkisi çok az oldu. Örnek kovan sayısı az olduğu için henderson tilton hesaplaması yapmaktan imtina ederim ama çerçeve üzerine yatırılan havlu uygulamasında verim %95.  Control – Kontrol grubu, mücadele yapılmadı. Apriguard – Ticari markalı ürün, Flat OA – Çerçeveler üzerine serilen havlu.  Hung OA – Çerçeve üzerine asılan havlu . Thy crys – Thymol kristali 
10 aug -  10 ağustos
27 Sep – 27 eylül
Pratik uygulama: Arıcılar uzunca bir süredir ucuz , hızlı etkisi olan, uygulaması kolay ve kalıntı bırakmayan, koloni gelişim hızını etkilemeyen ve ana arıyı etkilemeyen bir yöntem arayışı içindeler. Uzaklaştırılabilir bir malzemeye emdirilmiş gliserinde çözülmüş oksalik asit uygulaması bu tarife çok uygun.  Havluyla uygulama anında etki göstermeye başlıyor, yaklaşık bir ay etkili oluyor, böylece yaklaşık iki varroa üreme dönemi kadar etki ediyor.

Sonuç:
En başta yaptığım denemelerin de sonuçlarını paylaşıyorum ki belki bu sonuçlar başkalarının da benim neler gözlemlediğimi ve neler öğrendiğimi anlamasını ve bu denemelerin daha ileriye götürülmesini sağlar. Önümüzdeki sezon çoğumuzun az etkili mücadele yçntemleri yerine oksalik asit kullanmaya başlayacağını umuyorum.
Hala ortada bir problem var ki,  oksalik asit uygulaması amerikada halen daha  yasal değil.
……

Göreceli olarak fazlaca asit barındırsa da, oksalik asit gliserin içeren şerit veya havlu uygulamasının kovan üzerinde hiçbir negatif etkisi yok. Aslında, arıların bir miktar asidik ortamda daha iyi geliştiğini bile söyleyebilirim. Ama, eğer arıcılar dönüşümlü olarak farklı mücadele metodları uygulamak yerine oksalik asit içeren şeritleri veya havluları sırf sonuç veriyor diye kovan içerisinde yıl boyu bulundururlarsa, oksalik aside dayanabilen  varroa seleksiyonu yapmış olurlar ki bu da hepimiz için felaket olur.

Oksalik asit gliserin havlusu arıcılar için bir rüyanın gerçeğe dönüşmesi gibi (resim 25) Lütfen çok güzel bir şeyi aşırı kullanarak berbat etmeyin. Bioteknik metodları kullanarak mücadele yöntemlerini değiştirerek kullanın, formik asit, thymol ve belki de başka markalı ürünler gibi. Böylece oksalik asit dirençli varroa zararlısı seleksiyonun önüne geçin.
 
Formül
Bu kısım ve yukarıda bazı paragraflar amerikaya özgü yasal tanımlamalar içerdiği için detaylı tercümeye değer görülmemiştir. Ama kısaca, amerikada oksalik asit kullanımı hemen hemen tüm eyaletlerde yasal değil ve belirli şartlara tabi. Ör: özel izinle test amaçlı kullanım gibi.

Her bir havlu için (kovan başına bir havlu)
Eldiven ve gözlük kullanarak 25 ml gıdaya uygun gliserini ölçün, sıcak kahve ayarında ısıtın. 25 gram oksalik asit dihidrat tartın ve sıcak gliserine tam olarak çözünecek şekilde karıştırın, gerekirse tekrar ısıtın ama kaynamasına müsaade etmeyin. Bu karışım bir havluyu tam olarak ıslatmaya yetecektir.  Hazırlamanız gereken havlu miktarına g.re bu rakamları çoğaltın. Havlular tamamen doyana kadar bu çözelti içinde bekletin. Sonra bir merdane veya ağırlık kullanarak havluları presleyin. Sızan su mavi renkle olacaktır ve tekrar kullanabilirsiniz. Presleme sonrası elde kalacak havlu yaklaşık 25 gram karışım içerir ve toplam ağırlığı yaklaşık 31 gram gelir.
 Oksalik asit gliserin içeren havluları nitril eldivenle elleyin. Oksalik asit dokunduğunuz her şeye geçebilir. İyi tarafı ılık suyla kolaylıkla yıkanıp temizlenebilir. Tavsiye etmem ama elinizdeki oksalik asidin tadı limona benzer, ama denemeyin. Karbonat eritilmiş su ile kolayca nötralize edebilirsiniz.
Pratik Uyarı: Bu uygulamayı sadece kuru Kaliforniya yaz sıcağında denedim. Fernando Esteban’ın aktardığına göre, rutubetli kış günlerinde oksalik asit şeritler üzerinde kristalize olabiliyor ve bu da arılarda kanat hasarına sebebiyet verebiliyor. Kendim bu durumu henüz test etme imkanı bulamadım.


Mücadele yöntemleri bize sadece zaman kazandırıyor
(Çeviren olarak bu kısmı çok önemsiyorum)
Oksalik asit gliserin uygulamasıyla ilgili heyecanımı bir şekilde dizginlemem gerekir çünkü bu uygulama bile sadece boşluk doldurucu bir çalışma. Ana üreticilerinden temel beklentimiz ve de para ödemeye hazır olduğumuz, zararlılara karşı dirençli bir arı… Devam eden çalışmalarımda içinde bulunduğumuz endüstrinin bunu başarabileceğini göstereceğim. Sadece bilim adamlarının yönlendirmesine ihtiyacımız var, gerisini biz halledebiliriz. Takip edin.

Bu denemeler scientificbeekeeping.com sitesine yapılan ufak bağışlarla finanse edilmiştir. Destek olanlara çok teşekkür ederim, çünkü bedensel emeğin yanında test amacıyla yaklaşık 200 koloninin varroa sebebiyle sönmesine göz yummak zorunda kaldık. Oğullarım Eric ve Ian ın katkıları olmadan böyle bir çalışmayı gerçekleştirmem mümkün olmazdı. Ayrıca katkıda bulunan arıcı Fernando Esteban, Juanse Barros, AAron Bergman, Richard Hyde, Kenny Reed ve Charles Linder’a teşekkür ederim. Ve organik kimyacı Mark Burlingame, Richard Cryberg Edmond Stark teşekküre layık insanlar.“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin” Dalai Lama

Çevrimdışı M.Peker İskar

 • Admin
 • *****
 • İleti: 586
 • Katkı 23
 • Yer: Bulgaristan/ Dobriç
Ziya Bey,çok teşekkürler.Emeğinize sağlık.
En kötüden iyiyi öğren,ama en iyiden kötüyü öğrenme.

Çevrimdışı Bünyaminkoçin

 • *
 • İleti: 3
 • Katkı 0
Eline ,emegine sağlık ziya abi .

Çevrimdışı Ünal

 • *
 • İleti: 41
 • Katkı 1
 • Koloni sayısı: 5
Eline sağlık abi.

Çevrimdışı ÖZCAN KÜÇÜK

 • *
 • İleti: 101
 • Katkı 2
Ziya abi yine teşekkürler. :)

Çevrimdışı ferit_cagri

 • *
 • İleti: 3
 • Katkı 0
Ellerinize, emeğinize sağlık. Bu yaz mutlaka deneyeceğim.

Çevrimdışı ÖZCAN KÜÇÜK

 • *
 • İleti: 101
 • Katkı 2
Ziya abi karton şerite emdirmenin formülünü vermiş mi? ;)

Çevrimdışı Ziya Yapıcı

 • Admin
 • *****
 • İleti: 144
 • Katkı 19
  • FB
Ziya abi karton şerite emdirmenin formülünü vermiş mi? ;)

İşte tam da bu nedenle sonuç kısmını yayınladıktan sonra tam metin çeviriyi de yapalım dedik :) Denemiş ama mahsurlarını da sıralamış.
“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin” Dalai Lama

Çevrimdışı nevzatkayacık

 • *
 • İleti: 329
 • Katkı 10
 • Koloni sayısı: 20 + 5 ruşet
 • Yer: Balıkesir/Balya/Kayalar Köyü
Ziya bey,

Emekleriniz için teşekkürler.

Erken baharda denememiş.

Tabi Almanya 'da da en son oksalik damlatma yapıyorlarmış.

Bal sezonunda varroa mücadelesi yapmıyorlarmış. Yasakmış.

Biz ne yapsak acaba?
« Son Düzenleme: 06 Mar 2017 12:16:09 Gönderen: Ziya Yapıcı »
Her şey daha yaşanası bir Türkiye için ....

Çevrimdışı ÖZCAN KÜÇÜK

 • *
 • İleti: 101
 • Katkı 2
Ziya abi karton şerite emdirmenin formülünü vermiş mi? ;)

İşte tam da bu nedenle sonuç kısmını yayınladıktan sonra tam metin çeviriyi de yapalım dedik :) Denemiş ama mahsurlarını da sıralamış.
Haklısınız ama bizde o kadar kovanda yok.

Çevrimdışı Arı Ustası (Serkan Diril)

 • Genel Moderator
 • *****
 • İleti: 231
 • Katkı 11
Yine dev bir çalışma

Yine Ziya YAPICI

Teşekkürler..

Çevrimdışı Ziya Yapıcı

 • Admin
 • *****
 • İleti: 144
 • Katkı 19
  • FB
Ziya bey,

Emekleriniz için teşekkürler.

Erken baharda denememiş.

Tabi Almanya 'da da en son oksalik damlatma yapıyorlarmış.

Bal sezonunda varroa mücadelesi yapmıyorlarmış. Yasakmış.

Biz ne yapsak acaba?

Nevzat abi

Bala kadar bildik uygulamalar, baldan sonra hava sıcaklıkları kaliforyiya benzediginde bu uygulama yapılabilir. En azından benim aklimdan gecen bu sekilde.

“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin” Dalai Lama

Çevrimdışı kazım kayhan

 • *
 • İleti: 33
 • Katkı 2
ziya bey çok teşekkürler.

Çevrimdışı savaskoc

 • *
 • İleti: 7
 • Katkı 0
Emeğiniz için ve çalışmayı yaparak paylaşan kişilere teşekkür ederim. Güzel bir uygulamaya benziyor. Ancak yeni olması asidin bal ve bileşikleri ile tepkimeye girerek 3. bir zararlı asit element olgu.... oluşturup oluşturmadığını merak ettim bu anlamda çalışma şu an için yoktur sanırım. Kim bilir belkide benim pimpirikliğimdir. Paylaşım ve emeğiniz için tekrar teşekkürler
« Son Düzenleme: 14 Mar 2017 21:02:39 Gönderen: Kerem »

Çevrimdışı M.Peker İskar

 • Admin
 • *****
 • İleti: 586
 • Katkı 23
 • Yer: Bulgaristan/ Dobriç
  Bütün balların içerisinde,balın çeşidine göre %0,57 ile %1 arasında organik asitler vardır. Ve  organik asitlerin yumurtlama faaliyetini ve arıların gelişimini olumlu yönde etkilediğinin yazılı olduğu kaynaklar vardır.
En kötüden iyiyi öğren,ama en iyiden kötüyü öğrenme.