Gönderen Konu: Arı Damızlıkçılığı Sanatının Kuralları  (Okunma sayısı 3371 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PENDORYA

 • *
 • İleti: 35
 • Katkı 1
 • Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır.
 • Koloni sayısı: 12
 • Yer: Manisa-Alaşehir
Herkese merhaba;

Yeni tercüme ettiğim yazıyı beğeneceğinizi umuyorum.
Faydalı olması dileklerimle.ARI DAMIZLIKÇILIĞI SANATININ KURALLARI

glenn-apiaries.com web sitesinden Türkçeye çevrilmiştir.

Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT"Bilim biliyor, Sanat yapıyor ve Sağduyu bilerek ve tecrübeye dayanarak yapıyor" Alex Shigo        Arıcılık dünyası son yıllarda, Varroa akarları, Trakeal akarları ve Afrika kökenli arılar tarafından saldırıya uğradı. Bunların hepsi arı ıslahı ile en iyi çözülebilecek problemlerdir. Bilim toplumunun bu tehditler karşısında tepkisi, arıların sahip olduğu doğal direnç mekanizmalarına yönelik, özenli bir araştırma yapmaktı.

        Bugün, bu direnç mekanizmalarının birçoğunun, ortaya çıkarılmasının en etkili etkili ve pratik olduğuna eminiz. Arı araştırmacıları Marla Spivak ve Martha Gilliam, hijyenik davranış üzerine yapılan araştırmaların son derlemesinde, direnç için yetiştirmeyi özetliyorlar;
"Bal arılarının hijyenik davranışı, arıcılık yapanlara çok fazla fayda sağlar, beraber gelen bilinen hiçbir kötü özellik taşımaz ......Araştırmalar, hijyenik arıların yararlarını açıkça ortaya koymuştur. Arıcılık, arı nüfusunu iyileştirmek için bu bilgileri kullanmalıdır. "   Bee World

       Varroa akarının arılıklara, dünya çapındaki hızlı yayılımı arı bilim adamları ve arı yetiştiricileri için dirençli bir ırk geliştirmek için bir meydan okuma olarak ortaya çıktı. Hem vahşi hem de arıcıların ellerindeki kolonilerin milyonlarcası öldü. Bitkiler, bahçeler ve doğal topraklarda tozlaşma kaybına neden oldu. Esasen Asya bal arısı paraziti olan Varroa akarı, Avrupa bal arısı türümüze atladığında, Avrupa bal arısı sürpriz bir şekilde yakalandı. Bu akara karşı, tecrübesi olmayan Avrupa arıları, akarlara karşı çok az savunmaya sahipti. Arı bilimi insanları, dikkatli gözlem ve deneyler yoluyla, Asya arılarının başarıyla kullandığı çeşitli savunma mekanizmalarını keşfettiler.


 • Hijyenik Davranış - Akar bulaşmış larvaları tanıyıp, yok etme kabiliyeti.
 • Varroa Hassas Hijyen (VSH) - Varroa'ya karşı özel hijyenik davranış.
 • Bakım Davranışı - Akarların kendilerinden veya başka bir arıdan sökülmesi ve atılması.
 • Kısa Kuluçka Gelişme Süresi - Arıda akar çoğalmasından önce daha kısa sürede sonuçlanır.
 • Yetişkinler İçin Harcanan Daha Uzun Süre - İçteki kuluçka hücrelerinin çoğaltılmasıyla karşılaştırıldığında.

         Bugün Varroa, zaten kimyasal ilaçlara karşı direnç gösteriyor olsa da, böcek öldürücüler yaygın şekilde kullanılmaktadır. Arıcılar, gıdaların en doğal olanı olan balın yakınında öldürücü ilaçlar koymak zorunda kalmadıkları, o eski güzel günleri uzun süredir özlüyorlar. Neredeyse herkes, dayanıklı ırkların yetiştirilmesinin, bu ciddi soruna uzun vadeli bir çözüm için en iyi umudun olduğunu kabul etmektedir.

        Yeterli zaman verildiğinde ve kimyasal ilaçların yokluğunda, Avrupa arıları, ( Asya bal arılarında olduğu gibi ) muhtemelen doğal seleksiyonla Varroa'ya karşı adapte olacaklardır. Arı yetiştiricisinin amacı, seçimle bu süreci hızlandırmaktır. Bunu elde etmek için, arıların arzulanan özelliklere sahip olduklarını tespit ederek ve çiftleşmelerini kontrol ederek bu özelliklerin "kapalı bir nüfusta" biriktirilmesiyle yapılır.

         Kapalı nüfus ıslah programları, köpek, sığır ve diğer hayvancılık dallarında büyük bir başarı ile uzun süredir kullanılmaktadır. Arıların mümkün olduğunca sürdürülebilir, kapalı nüfus ıslah programlarını yapmak için, çiftleşme biyolojisi, genetik ve teknikler, suni (ekipmanla) dölleme, geliştirilmiştir ancak göreceli olarak yakın geçmişte olmuştur.

         Son yıllardaki araştırmalar Varroa'ya dirençli özelliklerin Avrupa arılarında da var olduğunu göstermiştir. Seçici ıslah yoluyla, hijyenik davranış ve SMR şu anda arıcılar tarafından pratikte kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bugün arıcılarda, kimyasal maddelerin kullanmadığı arıcılık raporlarını duymak cesaretlendiricidir.

          Seçici bir ıslah programının tasarımında, bal arılarının genetik özellikleri, dikkatli bir şekilde hesaba katılmalıdır. Bal arılarında bir haplo/diploid üreme sistemi vardır. Bu erkek arıların, döllenmemiş yumurtalardan oluştuğu anlamına gelir, bu yüzden babaları yoktur ve sadece bir dişinin yarısı kadar kromozomlarına sahip olurlar.

          Çoğu hayvanın aksine, her erkek arının 10 milyon sperminin özdeş klonları vardır. Aynı babaya sahip kızkardeş arılar, genlerinin % 75'ini paylaşırlar. Bu, diğer türlerde tespit edilen % 50'den çok daha fazladır. Ana arı doğal yolla, yaklaşık 20 erkekle çiftleşir ve bu nedenle koloni birçok alt aileden oluşur (aynı anayla fakat, farklı babalarla oluşan yarı kız kardeşler).

Seçim Testleri

Ana arı üreticileri olarak görevimiz, üniversite ve devlet bilim adamlarından toplanan bilgileri alıp, yetiştirme programımıza uygulayıp, daha sonra stoklarımızı arıcılara sunmaktır. Aşağıda, programımızda kullandığımız seçim testlerinden bazıları verilmiştir.

1. Hijyenik Davranış Testi

Hijyenik davranış için test yöntemleri vardır. Hepsi de, kapalı mühürlü sırlı gözlerde öldürülmüş yavruların, arılar tarafından çıkarılma oranına dayanıyor. Dondurarak öldürme yöntemi, bilimsel çalışmalarda en doğru ve tercih edilen yöntemdir. Sıvı azot, kuluçka hücresini dondurarak, bir dakikadan az bir süre içinde öldürebilir. Alternatif olarak, peteğin bir kısmı kesilebilir ve dondurucuda dondurulabilir. İğne batırma yöntemi, daha az doğrulukla yapılabilir ancak daha uygundur, arılarınızın hijyenik davranışını kontrol etmede en kolay yöntemdir.

İğne batırma yöntemi

          Yeni mühürlenmiş yavru hücrelerine ait kapaklar, altındaki larvaları öldürmek için ince bir iğne ile delinir. 24 saat sonra kapatılamayan ve temizlenen hücrelerin sayısı sayılır ve kaydedilir. Farklı çevresel koşullar altında, birkaç tekrarlamadan sonra, 24 saat içinde hücrelerin en az % 90'ını temizleyen koloniler hijyenik kabul edilir. Bu hijyenik davranış biçimi, Varroa'ya karşı direncin yanı sıra Amerikan Yavru Çürüklüğü ve özellikle Tulumsu Yavru Çürüklüğü hastalığında önemli bir faktör olarak gösterilmiştir.


1) Üç grup halinde, yedi adet yeni mühürlenmiş hücrenin üstündeki hücreleri işaretleyin. Hızlı kuruyan bir boya kullanın (ör. maker kalem). Ayrıca çerçeve üst çıtasını da işaretleyin.

2) Yirmi bir larvanın hepsini, bir iğne yardımıyla hücre boyunca sokarak öldürün. Aynı deliği kullanarak, farklı açılardan iğneyi sokarak larvanın kesin olarak ölmesini sağlayın.

3) Yirmi dört saat sonra ne kadarının tamamen kapatıldığını ve temizlendiğini sayın. 19 hücrenin temizlendiği koloniler (% 90) hijyenik olarak kabul edilir.


2. Kuluçka Canlılığı

            Bal arıları, noktalı yumurta desenlerine neden olabilecek öldürücü bir gen içerebilir. Arıların cinsiyetini belirleyen gene "cinsiyet alleli" denir. Her dişinin iki alleli vardır, biri annesinden, diğeri babasından. Allelin 19 farklı varyasyonu vardır (bunları A, B, C ... S olarak alalım). Yumurta ve spermlerden her biri bir allele katkıda bulunur. Farklı kombinasyonlarda (ör. AB, BC, DE, vb.), bir dişi bal arısı oluşur. Aynı allel varyasyonlarından ikisi döllenmeden sonra gerçekleşirse (AA, BB, CC ..), yumurtlamadan hemen sonra arılarca yenilir. Bu özel durum, kovanda oluşmasına asla izin verilmeyen diploid drone olarak bilinen bir erkek arı yaratır. Arıcılık uzmanlarının "noktalı yumurta deseni" olarak tanımladıkları durumun sebebi budur.
 
           Yüksek kuluçka canlılığı için seçmek, kolonilerin etkinliğini ve verimliliğini büyük ölçüde artırır. Düşük yumurta canlılığı, akrabalı yetiştirme ve cinsiyet alleli kaybı sonucunda ortaya çıkabilir.
Kapalı nüfus ıslah programımız yüksek genetik çeşitliliği muhafaza etmektedir. Böylece tam yumurta desenini teşvik ederken akrabalığı önler.


Bir kraliçenin kuluçka canlılığını test etmek için.


1) Genişçe bir kartın ortasından, bir paralelkenar kesin. Her bir kenarda 10 işçi hücresi  ve toplam 100 hücre bulunmalıdır.

2) Şablonu, en sağlam şekilde kapatılmış yumurta kuşağının üzerine yerleştirin.

3) Boş hücre sayısını sayın. Kabuk canlılığının yüzdesini elde etmek için 100'den çıkarın.

4) Bu örnekte 100 - 13 = % 87 canlılık. Kabul edilebilir oran % 85'in üstü olmalıdır.


3. Mizaç ( Uysallık )

        İlk yöntemimiz, aynı koşullar altında, uysal mizacın muhafaza edildiğinden emin olmak için, arılıktaki tüm kolonilere uygulanan, standartlaştırılmış bir testtir. Birçok kovanı olan bir arıcının arılarla çalıştıktan sonra, daha saldırgan arıların hangi kovanlardan geldiğini belirlemesi çoğu zaman mümkün değildir.
     
        Herhangi bir "ortalama" arıyı ayırmak için yararlı bulduğumuz ikinci bir teknik, onları siyah bir plastik poşet içinde yakalamaktır. Poşeti açın, sekiz (8) rakamı şeklinde sallayarak saldırgan arıları üzerinize çekin ve torba içinde yakalayın. Yakalandıktan sonra, arıları karbondioksit gazı veya soğutma ile kolaylıkla hareketsiz hale getirilebilir ve daha sonra boya ile işaretleyin. Bu bekçi arılar serbest bırakıldıktan sonra, kovanların girişlerinde gözlenebilir ve  bu kovanlar kötü mizaç nedeniyle programdan çıkarılır. Yalnızca sakin huylu, çalışılabilir kolonilerden ana arılar ve erkekler seçiyoruz.

4. Trakeal Akarlara Direnç

         Bu akarlara karşı direnç mekanizması henüz açıklanamıyor, ancak açıkça mevcuttur. Son zamanlarda elde edilen bulgular, akarların bir arıdan diğerine geçmesinin engelleyenin, tımar davranışı olabileceğini düşündürmektedir. Neyse ki bu özellik baskın gen(ler) tarafından kontrol edilir ve bal arılarında yaygın olarak görülür.

         Hangi arıların direnç gösterdiğini belirlemek için binlerce arı incelenir. Çeşitli kovanlardan yeni çıkmış işçiler, akarlarla bulaşık arılar arasında yaklaşık bir hafta süreyle yerleştirilerek de test yapılabilir. (Arılar sadece çok erken yaşlarda akar istilasına duyarlıdır, on günlük yaşlara kadar). Arılar ayrılır ve trakea akarları sayılır. Bulaşmadaki farklılıklar veya akar istilasına duyarlılık belirgindir.


5. Bal Üretimi ve Petek Yapımı

Bal üretimi ve petek yapımı karşılaştırmaları, aynı arı ve benzer şartlar altında bireysel kolonilerden yapılır. Yüksek bal üretimi sağlıklı arıların doğru zamanda kovana girmesinden kaynaklanmaktadır. Sağlığı geliştiren faktörler bal üretimini muhtemelen artıracaktır. Hastalıklara dayanıklı stoklar kullanarak yüksek bal üretimi, ıslah programımızın nihai hedefidir.

Ekipmanla Tohumlanmış Islah Stokları

Neden üreme programında, ekipmanla tohumlanmış ana arıları kullanmalıyım?

Bal arısı, arı yetiştiricilerinin, ana arıların ve erkeklerin eşleşmesi üzerinde tam kontrole sahip olmasına izin vererek, ekipman kullanarak tohumlanabilen tek böcektir.

Aletli tohumlama, doğal olarak eşleşmiş kraliçelerle mümkün olmayan, iki çok güçlü işlemi mümkün kılar.

1. Ana arılar tek bir erkek ile çiftleştirilebilir ve belirli özelliklere göre seçimi basitleşebilir.
2. Ana arılar, genetik çeşitliliği koruyarak yüzlerce erkek ile çiftleştirilebilir.


Tekli çiftleşmiş analar kullanılarak belirli özellikler için yetiştirme

 • Arılardaki çok çiftleşme alışkanlıkları, arıların belirli özelliklere göre gelişmesinde daima bir engel teşkil etmiştir.
 • Seçim sürecini kolaylaştırmak için, ana arılar ekipmanla tek erkekle tohumlanabilir.
 • Tek bir erkek tarafından üretilen 10 milyon sperm, özdeş klonlardır.
 • Ana arılar, tek bir erkekle eşleştiğinde, çok yüksek tutarlılıkla yavru üretir.
 • Genetik tutarlılık ve genetik çeşitlilik bir spektrumun karşıt uçlarıdır. Bir kimsenin, bir bireye, bir koloniye veya bir nüfusa herhangi bir özelliği "sabitleme" konusunda, mutlaka genetik çeşitliliğini bırakması gerekir.
 • Bu genetik çeşitlilik, çok sayıda erkekle çiftleşen diğer analar (Süperçiftleşme) ile birlikte tek erkekle çiftleşme kullanılarak optimize edilebilir.

Süperçiftleşmiş analar kullanarak genetik çeşitliliğin korunması

 • Doğal olarak çiftleşmiş analar, normalde yaklaşık yirmi adet erkekle, uçuşta eşleşirler.
 • Garip bir şekilde, tek bir erkek içinde taşınan sperm sayısı, ana arının ömrü boyunca kullandığı sperm kesesini doldurmak için fazlasıyla yeterlidir.
 • Ana arı, soyu ve kolonisinin avantajı için, fazladan genetik çeşitlilik toplamak için büyük bir risk alır.
 • Son bulgular, farklı babalardan gelen kalıtsal özelliklerin, bal arısı kolonilerinde bulunan çeşitli davranışları değiştireceğini işaret ediyor.
 • Daha fazla genetik seçeneklerin, daha çok davranışta optimize edileceği düşünülmektedir.
 • Ekipmanla tohumlamayı kullanmak yetiştiricinin doğanın bir adım ötesine geçmesini ve ana arının yüzlerce erkek ile tohumlama yapılabilmesini sağlar.
 • Erkekler, hastalık direnci, yüksek bal üretimi ve uysallık gibi arzu edilen nitelikleri bulunduran koloniler arasından seçilir.
 • Semen birçok koloniden gelen yüzlerce erkekten çıkarılır, birlikte karıştırılır, sonra birçok ana arıyı tohumlamak için kullanılır. Bu ana arılara "süperçiftleşmiş" diyoruz.
 • Süperçiftleşmiş analarda, cinsiyet allellerinin çeşitliliği yüksek olduğundan, kuluçka kabiliyetleri çok yüksektir, bu da kolonilerinde daha fazla arı anlamına gelir.
 • Yüksek derecede genetik çeşitliliğin korunmasıyla, akrabalığın olumsuz etkileri engellenmektedir.
 • Süperçiftleşmiş analar, doğal olarak eşleşmiş anaların genetik çeşitliliğini kat ve kat içerir. İstemsiz yetiştirmeyi önlemek için ıslah programlarında yetiştirme anaları olarak mükemmeldirler.
« Son Düzenleme: 18 Tem 2017 23:31:32 Gönderen: PENDORYA »

Çevrimdışı M.Peker İskar

 • Admin
 • *****
 • İleti: 586
 • Katkı 23
 • Yer: Bulgaristan/ Dobriç
Ynt: Arı Damızlıkçılığı Sanatının Kuralları
« Yanıtla #1 : 19 Tem 2017 07:04:06 »
  Çok faydalı bir paylaşım,emeğinize sağlık. Hoşgeldiniz.
En kötüden iyiyi öğren,ama en iyiden kötüyü öğrenme.

Çevrimdışı PENDORYA

 • *
 • İleti: 35
 • Katkı 1
 • Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır.
 • Koloni sayısı: 12
 • Yer: Manisa-Alaşehir
Ynt: Arı Damızlıkçılığı Sanatının Kuralları
« Yanıtla #2 : 19 Tem 2017 16:18:53 »
  Çok faydalı bir paylaşım,emeğinize sağlık. Hoşgeldiniz.
Hoșbulduk Peker Bey. Daha, sırada çok yazım var. Yavaş yavaş ekleyeceğim.

Faydalı olması dileklerimle.
« Son Düzenleme: 19 Tem 2017 19:02:39 Gönderen: PENDORYA »

Çevrimdışı İzzet Akçay

 • Admin
 • *****
 • İleti: 635
 • Katkı 40
 • Koloni sayısı: 5
Ynt: Arı Damızlıkçılığı Sanatının Kuralları
« Yanıtla #3 : 15 May 2018 02:16:02 »
Ben bu yazıyı daha yeni gördüm. Çok güzel olmuş. Devamı gelecek mi?
Saygı eken sevgi biçer...

Çevrimdışı KAFKAS 67

 • *
 • İleti: 19
 • Katkı 0
Ynt: Arı Damızlıkçılığı Sanatının Kuralları
« Yanıtla #4 : 23 May 2018 11:49:39 »
Evet bu yazıyı bende yeni gördüm.Paylaşan arkadaşın emeğine sağlık.Daha önceki paylaşımlarınıda çok faydalı olduğu düşüncesiyle bilgisayarımda arşivledim.Lakin faydalı olduğu kadar hem düşündürücü ,hemde  üzücü malesef.Ülkemiz arıcılık camiasına şöyle geniş bir yelpazeden baktığımızda bizim elimizdeki kovanların içinde neleeeerr var neleeeeerr.  :( Kaldıki böylesine derin ve çözüm odaklı ana arı üretimini kaç işletme yapıyor.Arka sırada 20-30 koloni önüne yay 1000-2000 strafor(içinde bir avuç arı) larva transferinide yap gelişi güzel bir kaç yumurta kapattımı ,''yetişen alıyooo'' .. >:( >:( >:(
« Son Düzenleme: 12 Haz 2018 13:57:20 Gönderen: KAFKAS 67 »