Arıcılık => Irklar => İtalyan => Konuyu başlatan: PENDORYA - 05 May 2019 12:44:41

Başlık: İTALYAN ARISI
Gönderen: PENDORYA - 05 May 2019 12:44:41
İTALYAN ARISI

apiexpert.eu (Romanya) web sitesinden Türkçeye çevrilmiştir.
Türkçeye Çeviren Hakan BOZKURT

İtalyan Bal Arısı (Apis Mellifera ligustica) popüler arı ırklarından biridir; Bununla birlikte, örneklerin kalitesindeki tutarsızlık nedeniyle İtalyan arısı hem takdir edilmekte hem de eleştirilmektedir. Bu nedenle İtalyan bal arısıyla ilgili kendi deneyimlerimizi objektif ve dengeli bir şekilde ifade etmeye çalışacağız. Bir görüş, ancak araştırma ve geçerli akıl yürütme tarafından desteklendiği sürece doğru şekilde oluşturulabilir.

Öncelikle, İtalyan bal arısının 2 alt çeşidi bulunduğunu göz önüne almalıyız. Aralarındaki farklar önemlidir. İtalya Alpleri'nin (Ligurian Alpleri) Kuzey-Batı bölgesinden ithal edilen İtalyan bal arısı ile bal üretme ve üremeyle ilgili olarak, en iyi tecrübeye sahibiz. İtalyan arının bu çeşidi, bilinen yaygın çeşitten daha koyu sarı bir renge sahiptir.

Daha açık sarı renkte olan diğer alt-çeşit, Bologna yakınlarındaki bölgelerden geliyor ve bir noktada tüm dünyada son derece popülerdi. Bu çeşit, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Yeni Zelanda ve Avustralya'da geniş ölçekte kullanılır ve oldukça iyi pozitif özelliklere sahiptir, ancak aynı zamanda daha az verimli ve daha az avantajlı olmasıyla bir çok dezavantaja da sahiptir. Bunların arasında daha az bal verimi ve hastalıklara karşı daha az dayanıklılık sayılabilir.

Arıcılar arasında daha çok kullanılan açık sarı renkli İtalyan bal arısı, gerçek saf İtalyan bal arısı olarak düşünülür. Bununla birlikte, yalnızca renk temeline dayalı bir iddiada bulunmak gerçekçi değildir ve bunu destekleyen herhangi bir bilimsel veri de yoktur. Bir ırkın saflığı ancak morfolojik bir analizle belirlenebilir. Üstelik arıların özellikleri çevre tarafından yüksek oranda etkilenir. Benzer iklim profiline sahip bir alandan gelen arının, daha hızlı ve daha iyi adapte olması muhtemeldir.
Bunun dışında, açık sarı rengiyle kolaylıkla ayırt edilebilecek başka bir İtalyan bal arısı çeşidi daha vardır. Bir zamanlar Aurea deniyordu ve şimdi Cordovan adıyla geçiyor. Cordovan, estetik görünüşü ile son derece cazipti fakat uygulamada çok karlı olmadığı ortaya çıktı.


İtalyan bal arısının nitelikleri hakkında konuşurken bu çeşitler arasındaki tüm farklılıkları dikkate almalıyız.
Böylece, İtalyan bal arısı, özellikle ticari ve yetiştirme açısından önemli özelliklerin mükemmel bir karışımını temsil eder. Bunlardan en önemlileri şunlar:Dezavantajlar göz önüne alındığında;İtalyan arının zayıf yönleri, elinizdeki İtalyan arısı çeşidinin daha açık sarı renkli olması durumunda daha fazla yaşanacaktır. Ayrıca daha fazla bir kış stoğu tüketimi vardır. Bu, dikkate alınması gereken çok önemli bir husustur; Bazı alt çeşitler belirli bir alan için diğerlerinden daha uygundur. Amerika'da, Yeni Zelanda veya Avustralya İtalyan arısı çeşitleri tozlama için yaygın olarak kullanılmaktadır, bu amaçla seçime gidildiği için, kış stoklarının yüksek tüketimi gerçek bir sorun olarak görülmemektedir.

Bir arı ırkını eleştirmeden önce, öncelikle iklime ve amaca uygun bir alt-çeşit seçmeliyiz. İtalyan bal arısının koyu sarı renkli çeşidiyle ilgili tecrübelerimize göre, bu alt çeşidin ekonomiklik ve ıslah açısından eşsiz bir harika özellik kombinasyonunu temsil ettiğini kesinlikle belirtebiliriz. Arıcıların bu ırkın özelliklerini hesaba katması ve buna uygun olarak çalışması koşuluyla, sonuçlar muhteşem olur.


İtalyan Arısı orijinli hibrit arılar şunlardır;

1. Starline - İtalyan arısı hibriti - Yaşama gücü çok iyidir. Kışlama yetenekleri iyi ve bahar gelişimi hızlıdır. Uysal arıdır. Bal üretimi iyidir.

2. All-Star - İtalyan hibriti - Yaşama gücü ve güçlü bal üretimi için pazarlanmaktadır.

3. All American - İtalyan hibriti - Yaşama gücü ve güçlü bal üretimi için pazarlanmaktadır.


4. Kona Queen - İtalyan hibriti - Sıcak iklimlerde güçlü bal üretimi için pazarlanan Hawai İtalyanı veya Cordovan arısı. Zayıf akar direnci ile ilgili çeşitli raporlar vardır.

5. Cordovan - İtalyan arısı - Rengi ve uysallığı için ıslah edilmiştir


Kaynak: ApiExpert

[/size]