Arıcılık > Köşeler

Erdinç KIRATLI köşesi

<< < (2/3) > >>

cnidre:

--- Alıntı yapılan: Onur Özer - 27 Ağu 2018 22:20:07 ---Erdinç bey,

3/4 ballıkta, ballık yüksekliği 17 cm, çerçeve yüksekliği 16 cm, tabi çerçeve altı uzunluk langstroth 44 cm.

Sizce bunun mantığı nedir?

Yani neden 26 cm tam ballık langstroth ölçüsü ikiye bölünüp 13 +13 cm yükseklikte 2 adet ballık ve de 12 + 12 cm yükseklikte 2 adet yarım çerçeve değil de 17 cm lik ölçü?

Anlamış değilim

--- Alıntı sonu ---

LR için bir farklı, asıl yarım ballık var.

Tüm bunların tek mantığı var, bana göre, elastikiyet.cnidre:
Baştan belirtmeyi unuttum, çerçeve konusu aslında çok önemli, ve babamında en başta en büyük uyarısı oldu, ben yine de asıl orjinal uluslararası standarda uymak istedim, Türkiyede uyulan standardın yuvarlatılmış halini ekarte etmek istedim, hayatımız otomotivde ölçüler hassaslığı üzerine geçince "vardır bir bildikleri" düşüncesi noktasından hareket ederek en uygun arı boşlukları ile Langstroth orjinal çerçeve ölçülerini seçtim. Kısaca belirtmem gerekir ise  ilk hazırlandığım konu aslında çerçeveydi, önce çerçeve ölçülerini oluşturdum devamında kovan iç ölçüleri ortaya çıktı.

Basitçe kovan iç ölçümü şöyle belirledim:10çerçeve x 25mm = 250mm
9 çerçeve arası boşluğu x 11mm = 99mm
2 dış boşluk x 13mm = 26mm
toplamda 375mm iç genişlik x 450mm iç uzunluk oldu(çerçeve yan levhalar ve kovan arası 7,5mm arı boşluğu ile)

Bir rus bilim adamının son dönende üzerinde çalıştığı 34mm genişlikte ve hofman genişleticisi/kesimi olmayan düz çerçevelerin kuluçkada kullanılması tavsie etmesi üzerine, bu yönde hazırlanmıştım 35mm çerçeveler ile.

Bir başka araştırmacı Manley tarafından da benzer levha kullanılmış ve aslında 34mm yan düz levhalar ile aşağıdaki grafikte sağ üst diyagramda ana yumurtalaması ortalama avantajı gösterilmiştirDevamında, zaten yeni başladığım bir uğraşta zor olacağı düşüncesi ile şu an için vazgeçtim , hatta kovan ölçü değişikliğinin başlıca asıl sebebi temelde çerçeveydi. Şu anda çerçevem std.  Langstroth(LR) tipi 232mm yüksekliğinde(burada ki yapımlarda genelde 250mm kullanılıyor), Farrar(Fr) veya Dadan Blat(DB) yarım ballık çerçevesi ise 159mm yükseklikte. Yanlarda ise hazırlanması basit olduğu için 25mm genişlikte levhalar ve api’nin 37mm hofman plastik genişleticilerini kullanmaya başladım. Üst taşıyıcı levha genelde 470mm kullanılır, bende ise başlangıçta 475x25x19 , şu anda ise 475x25x13 ölü alansız oldu, alt levhada ise LR 411x25x10 ve DB-Fr 411x10x10 kullanıyorum.Tabi işin devamında dayandık kapak yapımına, kapak konusunda çok yazılar okudum ve yutubta filmler seyrettim, en son bir bulgar arkadaşımın (arıcı ve profesyonel mektepli marangoz) kapak konusunda ki tavsielerine uydum(özellikle yağmur suyu çatı kontrol özelliği), ayrıca üst metal saç ile kaplanmaması gerektiği(elektromanyetik alan nedeni ile) mümkün ise aluminiyum levha kullanmam tavsiyelerine uyarak kapağın son halini oluşturdum ve ilk prototipini hazırladım.Devamında 4ad. Kapak daha hazırladım. Belirtmekte yarar var, Bauhaustan 18mm tahtalardan hazırlandı kapaklar, ancak tüm önlemlerime rağmen ilgili ahşapların hava şartları tepkisinden hiç memnun kalmadım.

İki kovanımda lazım olur düşüncesi ile kendime 2ad ara adaptör de hazırladım, bu adaptörler icab ettiğinde DB-Fr yarım ballığının altına eklenerek LR gövdeye dönüştürülebilmekte veya üst tarafta yemliğin üstüne 2.bir koloniyi bağımsız olarak yerleştirmeye ve çok daha farklı amaçlarla da kullanılmaktadır(örneğin oksalik asit aparatlarını yerleştirmek için ek alan yaratmak gibi).Diğer hassas ve çok geniş konu boya konusudur, asıl niyetim doğal olarak bezir yağı,balmumu ve propolis karışımı ile kovanlarımı dıştan ve içten propolis/balmumu ile empenye etmekti, ancak hazırda elimde propolis olmadığından ileri bir tarihe bir sonraki yapımlara erteleyerek vazgeçtim. Yaptığım araştırmada Aligator firmasının kovanlar için uygun emprenyesi olduğunu öğrendim ve aldım, aynı şekilde arıcılık malzemeleri üzerinde adı olan Lega firmasının da boya seti olduğunu ve api distribütörü olduğunu öğrenince var olan 3çeşit boyalarından son kalanları sipariş ettim. Sona kalan dona kalır misali gelen boyalardan mavi olan eksik, sarı olan pütürleşmiş ve yeşil olan ise uygun olduğu için mecburen mavi yeşil yaptık ilk iki kovanı, kuruyunca da dıştan su itici kaplama ile de kaplamış olduk. Uygunsuzluk için ise Api’den söz aldık hatanın düzeltilmesine ve konuyu kapattık. İç kısımlarına ise normalde arıya bırakılır, ancak ben onları fazla yormamak adına ve işi şansa bırakmamak adına yine apiden aldığım propolis spreyleri ile emprenye ettim, yeni yapacaklarımı ise dezenfekte edilmiş mum ve sıcak tabanca ile emprenye etmeyi düşünüyorum, devamında ise iç dezenfeksyon ve ilave koruyuculuk adına BeezY ve Nano Ag ile kapladım.Sıra geldi ailemizin yeni üyelerini beklemeye, babam duymasın, ondan habersiz, hani onunda düzenini bozmamak adına kendime anaarıgentr’den buckfast sipariş ettim, şu ana kadar yaptığım yanlışların en büyü oldu tabi bu sipariş. Zaman zaman babam için ana arı sipariş ettiğimiz yerdi, memnunduk ve amacım sakin bir ırk ile başlamak için buckfast olsun istedim ve asıl firma sahibi kişi ile defalarca görüşerek ve muhtelif platformlarda okuduklarım bazında sakıncalarımı belirterek beni yine de ikna etti, inandım ve sipariş ettim.

12nisanda 2x7çerçeve arım söz verildiği gibi geldi, birgün önce zaten ilgili araziye yerleşmiştim ve misafirlerimizi de 12saat karanlıkta bekleterek taşıdık. Ve burda işte aldığım bazı uyarılar yerini buluyor, çünkü 23lük çerçeve ile sipariş etmiştim, ancak 24-25 ne olduğu belirsiz çerçeveler ile ve çok eski mumlar ile gelmişti paketler(neyse, bu da çok uzun bir konu)

Kovanı hazırladım ve ilk paketi açtım, abicim "açmaz olsaydım" :), senmisin arıcılığa merak eden, hoşgeldin aramıza misali beni bir sardılar, neye uğradığımı şaşırdım, yalnızım, adrenalin yükseldikçe daha hırçın olmaya başladılar güzelim "buckfastlar", hani bunlar en sakinleriydi... :(

Komşu bahçede 2yaşlı vardı, allahtan muhtemel olacak durumlar için uyarmış ve konuşmuştum kendileri ile yanlarından geçerken, alerjileri olmadığını öğrenmiştim teyzenin, yaşlı dayının ise geçmişte problemi olduğunu öğrenmiştim,  bi baktım...bi gidişleri var bahçeden... korktum, ya yaşlı amcaya birşey olursa düşüncesi ile hemen kovan üstünü bez ile kapatarak benim ve arıların az sakinleşmelerini beklemek için uzaklaştım, karşşılama mangası 100.metrede benden ayrılınca hemen aracımı çalıştırdım ve yaşlı dayıyı ve teyzeyi evinde ziyaret ettim ve sıkıntısı olmadığını öğrenince rahatladım, amcayı anlından "öpmüşler", teyze de ise sıkıntı yoktu.

Döndüm arılığa, 50m uzaktan aslında arıların rahatlamış olduğunu gördüm/farkettim, fakat 25m kala beni karşılama mangası bekliyordu, ancak bu sefer biraz daha soğukkanlı olarak yaklaştım ve kutuda kalan diğer kısmı da yerlerine ekleyerek işlemi tamamladım, 2. paket için tam 2saatten biraz fazla bekledim ki ilk açtığım sakinleşince işlem yapmak istedim. Ne sakinleşmesi, ilk 25m bu tarihten sonra da artık pusu alanları oldu ve daha sonra ekteki tabelayı eklemem hasıl oldu ve kontrollerde de en son kontrol ettiğim koloni oldu.Bu arada ben özellikle bacaklarımdan, ayak bileklerimden ve elimdeki kalın lyson deri eldivenlerden, lyson maske kumaşı üzerinden kollarımdan, sırtımdan, maske tülüne baskı yaparak burnumdan, toplam 30a yakın karşılama "top atışına" mağruz kaldım.

2.koloniyi açtığımda, oh be budur işte dedirtecek nitelikte sakindi, ancak ilk açtığım hala hırçınlaştığı için sakinliğin tadını çıkaramadım.

Tabi önce niyetim 2kolonili tek kovandı ve öyle de oluşturdum, "hırçın" altta ve snelgrove bölme tahtası üzerinde "sakin" koloni, ancak 1hafta sonra farklı bir nedenden dolayı hafif bir kol kas problemi yaşamam nedeni ile aslında 2 kolonili şu anda sağlık nedeni ile zorlayıcı olacağı düşüncesi ile vazgeçmeye karar verdim, peki aslında arılar 1haftadır küsür yeni yerlerine alışmışlardı ve 1,5m yana 2.koloni olarak zararsız ayırmam problem olacaktı, peki nasıl edeceyduk...bir sırp sitesinden öğrendiğim(daha önce paylaşmıştım) ve 1-2..5..50...100m kısa mesafelerde kovan yer değiştirme yöntemi ile uygulamam, detayları ile devam edecek...

cnidre:
2 kolonili kovanımı aşağıdak yöntem ile 2ye ayırdım.

Uygulamanın başlıca kuralları:

1. Ana kural, uygulama muhakkak akşam arı uçuşu durunca uygulanacaktır.
2. Daha önceden kovan uçuş deliğinin genişliğinden 2cm daha geniş 12kat gazete kağıdının hazırlanması(ben ilk denemede 8kat ile uyguladım)
3. Arı uçuşu durunca(gün batımı ile dakik vaziyetteler), ilgili gazete kağıtlarını raptiye veya band yardımı ile ön uçuş deliğine tutturarak deliğin tam kapatılması.
4. Uçuş deliği üstüne eşit mesafelerde bir BİZ yardımı ile uçuş aralığı seviyesinden 3 delik açılması.
5. Kovanın yeni yerine değiştirilmesi/taşınması,
6. Arılar ön delikleri açıp uçuşa uygun hale getirene kadar günlük 1 su bardağı 1/1 şurup ile günlük beslenmesi.
7. Uçuş deliği arılarca uçuşa uygun hale getirilince ve giriş çıkışlar normale dönünce ilgili gazete kalıntılarının temizlenmesi
8. Burda dikkat edilmesi gereken diğer en önemli husus, kovan havalandırmasının uygun durumda ve açık olmasıdır, benim bizzat kendi yaptığım kovan diplerim tamamen telli taban olmaları vesilesi ile hiç sıkıntım olmadı ve uygulama gayet başarılı oldu. Tekrar altını kalın çizerek belirtmek istiyorum. Havalandırması yetersiz olan veya olmayan kovanlarda dikkatli olunmalı, gerekirse eski yöntem uygulanmalıdır, havasızlıktan arılarınız sıkıntıya kalmasın ltf.

Önce 1kovan ile deneyip devamında genele yayabilirsiniz.

İlgili hafta seyahat durumunda olduğum ve devamında da olacağım için uygulamayı cuma akşamı kovanda uçuş durunca, bölme tablası(snelgrove) uçuş deliğini kapattım. Asıl kullanacağım yeni dipte ki uçuş deliğini 8kat gazete ile daha önceden zaten kapatarak hazırlamıştım.

Üst ailenin kuluçkasını hafif kaldırarak önce az dumanladım, 1-2dk bekledim ve ilgili yeni dip üstüne yerleştiriverdim, beslemelerini verdim.

Üst ailenin alt bölme(snelgrove) tablasının tel ızgarası üzerinde dumana rağmen bir avuç arı mevcuttu ve bunlar ben kuluçkayı kaldırınca havalandı, ben ufak tefek ayarlamaları yaparken sürekli çıkıp-girdikleri snelgrove tablasının kapalı deliğne toplandılar, çoğunlukta sanki genç arılardı. Yaklaşık 1 hafta küsür 2aile üst üstteydi ve arada ilgili tel ızgara olması vesilesi ile kokuları birleşmiş olacağını düşünerek bölme (snelgrove) tablasının alt aileye ait deliğini açtım ve arılar oradan alt aileye indi ve sorun olmadı .

Pazar günü öğleden sonra kontrol etiğimde tek arı geçti geçecek kadar delik açılmış olduğu ve genişletme faliyetlerine başladıkları gördüm. Tekrar besleme yaptım ve en son salı akşamı seyahat dönüşü son durumu kontrol edebildim ve uçuşun normal olduğunu görünce uçuş deliğinden gazete kalıntılarını temizledim. Uygulama çalışıyordu.

Arılarca İlk delik delinmesi ve uçuşun başlaması ile aslında eski noktaya geri dönüş olacakmı sorusu ve endişesi hakimdi, dolayısıyla her ihtimale karşı muhtemel bir önceki uçuş deliği noktası bölgesinde olası bir yığılmada ilgili tarlacıları alt uçuş deliğinden 1nolu kovana aktarmak amacı ile mevcut bölme (snelgrove) tahtasını eski yerinde uygulama esnasında muhafaza etmeyi uygun gördüm, ancak gerek kalmadı ve ayırdım.ve son hali bu oldu,

cnidre:
Kovan yapım aşaması sürecinde, farklı yardımcı gereçler üzerinde girişimlerim/projelerim oldu.

bunlardan bazıları:

-kendi peteğimi, kendi mumumdan hazırlayabileceğim baskı ünitesi
-çerçeve çakma ünitesi
-çerçeve delme ünitesi
-çerçeve telleme ve petek yapıştırma ünitesi
-oğul engelleme ünitesi
-dekupaj tablası bıçak destek ünitesi
vb.

Petek baskı ünitesi, apiden aldığım ve mastar için kullanacağım mastar kabarmış petek yanlış baskı ile hazırlandığını görünce(yanlış huzel dizilimi), bir başka bahara kaldı(doğru peteği bulunca dek), ayrıca doğru silikon(yapışmaz) hususunda tecrubesiz ve kararsız kaldım. (fotoğraflardaki kilitler, plaka ayarı için geçici konumdadır). Ayrıca mevcut menteşelerden dolayı kapak kapanması/oturması hoşuma gitmedi, iki yüzeyin paralel şekilde kapanmasını sağlayacak varyasyonu üzerinde de çalışıyorum.

nevzatkayacık:
Erdinç bey,
Emeğinizle inşallah karşılığını alırsınız.
kullandığınız demo çizim programı hangisidir acaba?
Link verebilir misiniz?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git