Arıcılık > Köşeler

Mustafa Peker İskar Köşesi

(1/16) > >>

M.Peker İskar:

--- Alıntı yapılan: Onur Özer - 17 Haz 2017 22:30:23 ---Selamlar.

Arıcılıkta acemiyim, lakin küçük baş hayvancılık konusunda yaklaşık 7 yıl bil-fiil çaprazlama yaptım, az çok dilim döner. Koyun cinsini senede iki kez yavrulatabilir ve ekstra hiçbir masraf olmadan verimli sonuçlar alabilirim. Ticareten de kazançlı olur.

Neden yazdığımı sorarsanız, şu kadarını söyleyeyim; f1'ler ve damızlıklar konusunda sanki biraz kulaktan dolma konuşuyoruz, gibi geldi.

İzole bölgelere fazla takılıyoruz  bu iş öyle bireysel çabalarla olmaz.

Uğur Beye katılıyorum, çünkü, F1 en azından annesinden aldıkları genlerle kalitesini koruyacaktır.

Peker abiye katılıyorum, çünkü, F1 babadan aldığı genleri de taşıyacaktır

Birçok forumda yazdım, o kadar da uçuk kaçık fikirlere gerek yok. İyi analarla çalışarak elimizdeki gen havuzunu %50 ana genleriyle sürekli dinç tutabilir ve zaman zaman alacağımız yeni analarla da kan yakınlığı ve erkek genlerini değiştirme yönünde irade gösterebiliriz.

Elbette bu saflaştırma ya da ıslah olmaz tam olarak, lakin hiçbirşey yapmamaktan iyidir.

--- Alıntı sonu ---
  Yazdıklarınız formüle edildiğinde teorik olarakta pratikte gerçekleşen olarakta doğru. Aksini iddia etmek pozitif bilme aykırı olur,zira genetik biliminde Mendel yasası(veya kanunu) bu konuyu yeterince açıklamış. Konu 2+2=4 gibi kesin,,,a+b=ab....  a ların,b lerin hazırlanması, kendi aralarındaki çaprazlanmaların yapılması ve türlerinin diğer bireyleri meydana getirilecek çaprazlamaları bizleri aşan çalışmalar.Sizinde yazdığınız gibi,değişik ve güvenilir üreticilerden zaman zaman ana alımı yaparak erkek ve dişi gen çeşitliliğini arttırmaya çalışıyorum.Çiftleşme dönemlerinde aynı soylu olanlarla çiftleşmelerini engelleme yöntemi ile kötü olmayan sonuçlar elde edilebiliyor,bu deneyle sabit bir durumdur. Suni tohumlamanın yapılmadığı veya yapılamadığı durumlarda izole bölgelerin gerekliliği inkar edilmemesi gerekir,suni tohumlama seviyesinde gen belirliliği sağlayamasada,izole bölgelerdeki erkek gen kalitesi F1 kalitesinde belirgin etkendir,öyle olmasaydı dış ülkelerdeki arıcılık birlikleri kendi ülkelerinde ve yabancı ülkelerde ada kiralayıp bu konuya yatırım yapmazlardı. Konuyu bu köşeye taşıdım,zira Uğur Bey'in köşesinde onun dahil olmadığı bir konuda yazmak bana uygun gelmedi. Selamlar,iyi çalışmalar.

Stuttgartta Aricilik:
Bazen düşünüyorum , Almanya baş üretimine değilde neden ıslah çalışmalarına ağırlık vermiş diye..

Niye kovan ,ekipman dağıtmak yerine ciddi enstitüler ve iyi çalışan birlikler , üreticiler ile izole ada/bölgelere ağırlık vermiş. Suni tohumalama çalışmalarını desteklemiş.

Niye özellikle ıslah konusunda bu kadar eğilmiş/eğiliyor.

Bunun bir çark olduğunu düşünüyorum.  Neresinden girerseniz girin , sizi başa ve sona götürüyor. .Süreklilik gerektiren ,  dönüp duran bir daire.

%50 ile yetinmemek lazım diye düşünüyorum.M.Peker İskar:

--- Alıntı yapılan: Stuttgartta Aricilik - 18 Haz 2017 16:42:45 ---Bazen düşünüyorum , Almanya baş üretimine değilde neden ıslah çalışmalarına ağırlık vermiş diye..

Niye kovan ,ekipman dağıtmak yerine ciddi enstitüler ve iyi çalışan birlikler , üreticiler ile izole ada/bölgelere ağırlık vermiş. Suni tohumalama çalışmalarını desteklemiş.

Niye özellikle ıslah konusunda bu kadar eğilmiş/eğiliyor.

Bunun bir çark olduğunu düşünüyorum.  Neresinden girerseniz girin , sizi başa ve sona götürüyor. .Süreklilik gerektiren ,  dönüp duran bir daire.

%50 ile yetinmemek lazım diye düşünüyorum.

--- Alıntı sonu ---
  % 50, tamın yarısı,yarım,yarım yamalak. Islah edilmiş dendiğinde anladığımız bal verimi yüksek,sokmayan arılar aklımıza geliyor. Bu arıların,yavru çürüklüğü,warroa ile mücadele,,iyi kışlama,kovanlarda gerektiği zamanda gerektiği kadar mevcut bulundurma gibi üstün özelliklerini göz ardı ediyoruz. Sanayide olsun,tarımda olsun,hayvancılıkta olsun birim alandan veya üretim aracından maksimum düzeyde verim alıp,yapılan işin karlılığını sağlamak ve sağlanan gelirden vergisini alarak Ülke İnsanı için üretilen hizmetlerin kalitesini arttırmak amacı ile bu tarz çalışmaları desteklediklerini düşünüyorum. Yaşam kalitesi yükseldikçe İnsanların verimleri artıyor,İnsanların verimleri arttıkça daha fazla ve kaliteli üretiyorlar,kaliteli üretim Dünyada pazar bulabiliyor,pazar büyüdükçe iş sahaları genişliyor,Ülke ekonomisine dışarıdan para giriyor,bu paraların bir kısmı Ülke İnsanlarına dönüş yapıyor. Sosyal devlet- Ülkesini seven Sorumluluk sahibi Vatandaş ilişkisi her geçen gün sağlamlaşarak devam ediyor. Sömürü,geri kalmış ilkel yönetim ilişkilerinin hakim olduğu Ülkelerdeki gibi insafsızca değil,daha bir vicdanlı. Ben bu çerçevede görüyorum.

Stuttgartta Aricilik:
Güzel bir açıklama yaptınız abi.
Sürekli dönen bir çark.

Sezon nasıl gidiyor sizde?
Toparlayabildiniz mi?

M.Peker İskar:
   Ana üretimi,bölmeler,sürekli yağış,soğuklar, uğraşıp duruyoruz. Polen ve nektar akımı oldukça iyi oldu nohutta. 2-3 güne ıhlamur açar,2.tur bölmeler yapılacak,onun hazırlığını yapıyorum. Toparlandı gibi görünüyor. Sizde transferlerde tutma oranı nedir ?

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git