Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 10
1
Hoşlaşma Merasimi / Yeniden merhaba
« Son İleti Gönderen: atalha 10 Oca 2022 23:33:12  »
Merhabalar,
Son bir kaç aydır siteye ulaşamadım.
 Böyle faydalı bir foruma ulaşamamak arıcılık adına bir kayıptı.
Bugün foruma ulaşınca mutlu oldum.
Emeği geçenlere teşekkürler
2
Islah / Ynt: Beyin yakan ıslah yöntemi....
« Son İleti Gönderen: ÖMER MENEKŞE 15 Kas 2021 10:10:29  »
1. Erkek arıların/menilerin hazırlanması:

Kraliçe arının AF'den yaklaşık 40 gün önce (gelişim 24 gün + cinsel olgunluk için yaklaşık 16 gün) erkek arı taraklarına döllenmemiş yumurta bırakmasına izin verin. Bu dronlar, kökenlerinden emin olmak için kontrollü koşullar altında yumurtadan çıkmalıdır. Örneğin göğüslerinde renkli boya ile işaretlenmişse, sadece birkaçına ihtiyaç duyulduğu için (bir?) serbestçe uçmalarına izin verilebilir.
İşte en zor kısım geliyor:
Steril bir şırıngayı (hacim yaklaşık 1 ml) yaklaşık yarısına kadar steril sperm seyreltme tamponu (AM'de durdurma solüsyonu olarak kullanılanla aynı) ile doldurun. Şırıngaya steril bir cam kılcal (AM ile aynı) takın ve seyreltme tamponunun kılcal damarı doldurmasını sağlayın, ardından kılcal damara küçük bir hacimde hava girmesini sağlamak için geri çekin. Bu hava kabarcığı, spermayı seyreltme tamponundan ayırmak için kullanılır (bu büyük kısım şırınganın 'arkasındaki'). Seçilen bir dronun (yaklaşık 1 ul) spermi daha sonra cam kılcal damarda toplanır (AM ile aynı prosedür). Daha sonra, semen hacminin (yani 10 ul) yaklaşık sekiz ila on katı semen seyreltme tamponunu şırıngaya çekin ve semeni ve bu küçük hacimdeki tamponu steril bir cam plaka üzerinde tekrarlayan çekme ve itme döngüleriyle karıştırın. hazırlanan,

2. Döllenmemiş yumurtaların hazırlanması:

Sabah kraliçeyi tamamen çekilmiş boş bir erkek arı tarağının bir tarafına kafesleyin. Yumurtlamaya başlaması biraz zaman alır. Öğleden sonra kraliçeyi aynı tarağın diğer tarafına aktarın. Şimdi, birkaç dakika sonra yumurtlamaya devam edecek. Bu yumurtalar artık AF için kullanılabilir. (Yorumum: Bir başka yazımda, eğer döllenmemiş yumurtalar yaklaşık 4 saat sonra kendiliğinden gelişime gireceklerini okumuştum. Yani pratikte, yeterli yumurtanın yumurtlandığından emin olmak için drone tarağı almadan önce 2-3 saat kadar beklenebilir).
Seyreltilmiş sperm içeren şırınga, seyreltilmiş sperm cam kılcal damarın sonunda yarım damlacık oluşturacak şekilde itilir. Döllenecek bir yumurta şimdi bir saniyeliğine %25'in üstünde (yumurtanın serbest ucu hücreye bağlı olmayan) seyreltilmiş sperm ile kaplanmalıdır. Bu kadar! Spermin kurumasını önlemek için, AF'den sonra her seferinde damlacık enjektöre geri çekilir. Tara üzerinde ilgili hücreleri işaretlediğinizden emin olun (örn. bir üst şeffaflık kullanarak).
AF yumurtalı tarak daha sonra önceden suyu alınmış bir koloniye aktarılır. 3 gün sonra larvalar her zamanki gibi aşılanabilir. Yükseltilmiş kraliçeler elbette AM için de kullanılabilir.

Kraliçeler AF yumurtalarından yetiştirilirse ve kontrolsüz bir şekilde çiftleşirse, her nesilde (işçilerde) heterosis etkilerinden yararlanabilirsiniz, ancak aynı zamanda 'kendi' ırkınızı/üreme hattınızı/vb. 'saf'. Ancak daha birçok uygulama düşünülebilir. AM ile karşılaştırıldığında, zaman çizelgeleri önemli ölçüde azalır.

Şırınga ve cam kılcal dışında herhangi bir özel ekipmana ihtiyacınız yoktur. Sterilizasyon için yüksek basınçlı bir pişirme kabı kullanabilirsiniz (yaklaşık 120 santigrat derece, 20 dakika).

Kaynak forum: http://www.beekeepingforum.co.uk/showthread.php?t=14767
3
Genel Konular / Standart Çerçevede Kaç Petek Gözü Var?
« Son İleti Gönderen: Onur Özer 14 May 2021 21:41:20  »
Sıklıkla sorulur, çok farklı cevaplar verilir.

Konuşulmasını, tartışılmasını istemek de ayıp olmaz diye düşünerek soruyorum :
Standart Langstroth çerçevede kaç petek gözü vardır?

Arıcılık dünyasında 25 adet/inçkare'den tutun, çerçevenin uzun ve kısa kenarlarını sayarak görüş beyan edenlere kadar farklı görüşler mevcut. Türk Langstroth Çerçeve Ölçüsü 42x22 iç petek ölçüsü. (Kendi payıma daha 41x21'i göremedim.)

Üyelerimiz ne der? Kaç saymıştır? Önemsemez  mi? Ne kadar gereklidir?

Buyursunlar..
4
Ana Arı / Ana ari
« Son İleti Gönderen: Okan_04 12 May 2021 00:14:47  »
Mrb arkadaslar konu konuyu acsin sohbet ilerlesin getsin.analari degistirecez analar ilerlemiyosa yasli oldugunu anlariz... ama ananin genc mi  yaşli mi oldugunu nasil anlarsiniz... geceniz geyre kalsin
5
Hastalıklar/Zararlılar / Ynt: Varoa
« Son İleti Gönderen: Okan_04 11 May 2021 22:11:30  »
Timol bu zamana  kadar hic kullanmadim.amabu yil varoared diye bi ilac kullandim varoayi guzel doktugunu gordum.icinde timolda oldugu icin iyi etki oldugunu saniyorum.
6
Hastalıklar/Zararlılar / Ynt: Varoa
« Son İleti Gönderen: Onur Özer 11 May 2021 00:11:43  »
Oksalik asidi kışın yavru yokken kullanıyorum. İlkbaharda yavrunun olduğu dönemde hiç kullanmadım.
Şimdilerde hava sıcaklığının gündüz 20°C ve üzerine çıkmasıyla formik asit uyguluyorum. Sağımdan sonra da timol.
Artıları eksileri nedir? Ben de merak ettim şimdi?
7
Hastalıklar/Zararlılar / Varoa
« Son İleti Gönderen: Okan_04 10 May 2021 21:15:08  »
Mrb saygi deger abilerim .ben bu kişin oksalit asit kulandim.ilk bahardada oksalit asidi yuzde 30 luk oksalit yaparak arilara damlatma yaptim .arilarda herhangi bi sıkinti gormedim .acaba benim.gibi okasalit asidi damlatma yaparak kullanan oldu mu .bence kullanmada sıkinti olmiyacagini duaunuyorum. Aricilari kullanmamalari icin hep soylerler
8
Üretim Metodları / Larva Transferi Yapmadan Ana Arı Üretiminde Sorunlar
« Son İleti Gönderen: Onur Özer 22 Nis 2021 01:56:07  »
7-8 çerçeve arısı olan koloniden 3 çerçevelik bölme yapıldı. Anasını kendisinin çıkarması bekleniyor. 5.gün yapılan kontrollerde kapalı meme olmadığı görüldü. Sizce bu durumun sebebi genç arı eksikliği olabilir mi?
9
Besleme / Ynt: Şurup nedir? Neden verilir? Nasıl verilir?
« Son İleti Gönderen: Kazimbirdal 29 Oca 2021 23:59:24  »
İzzet hocam mum kabartmadaki şeker oranlarının kabartma bir etkisinin olmadığına dair bir araştırma okudum aşağıda linki paylaşıyorum :
http://scientificbeekeeping.com/light-or-heavy-syrup-for-drawing-foundation/
10
Besleme / Ynt: Kek nedir? Neden kullanılır? Nasıl kullanılır?
« Son İleti Gönderen: Kazimbirdal 27 Oca 2021 23:37:47  »
İzzet hocam keke katılan proteinler içerisine whey protein grubuda katılabiliyor mi bulunması kolay olduğundan ? Birde ilkbaharda polenin bol olduğu dönemde de arıya ( gerek yok denmesine rağmen ) protein takviyesi yapmanın bir dezavantaji varmıdır ?
Sayfa: [1] 2 3 ... 10