Gönderen Konu: SORU 11: Daldırdıktan sonra mumdan yüksükleri yetiştirme çerçevesine nasıl ye...  (Okunma sayısı 1434 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Günaydın Dikmen

  • Admin
  • *****
  • İleti: 50
  • Katkı 7
  • Yer: Giresun
Karl Weiss - Zuchtpraxis kitabından çeviridir.


Yetiştirme çerçevesi 2 veya 3 çıtalı boş bir çerçevedir, bu çıtalar uzun eksenleri boyunca dönebilir veya çıkarılabilmeleri için yanlarda yuvalara oturtulmuştur (Şekil 1).


(Şekil-1 Günümüzde kural olarak yetiştirme çerçevelerinin 3 yetiştirme çıtası bulunur. Bunlar ya dönebilecekleri şekilde kaşıklara çiviyle tutturulmuştur (alttaki çerçeve) ya da yanlardaki yuvalara sokulmuştur (üstteki çerçeve). Kaynak: Karl Weiss - Zuchtpraxis s.45 )

Bu yetiştirme çıtalarına memeler aralarında yaklaşık 2cm bulunacak şekilde eşit mesafeli dizilir. Kural olarak memeler doğrudan ahşap çıtaya yerleştirilmez, bir tarafından çıtaya tutturulmuş olan ahşap tıpalara yerleştirilir. Önce tıpalar yerleştirilir: Ahşap tıpanın başı sıvı balmumuna daldırılır ve hızlıca yatay duran yetiştirme çıtasına bastırılır. Benzer şekilde, yetiştirme çerçevesi üzerine temel petek parçacıları koyup, neşter ile ısıtıp tıpayı üzerine bastırabiliriz.

Tıpaların daraltılmış uçlarında küçük bir boşluk bulunur. Balmumu pipetinin yardımıyla içine biraz sıvı balmumu dökülür (Şekil-2). İçlerine biraz temel petek bastırabiliriz (Şekil-3). Mumdan dolgu sıcak bir metal kanca ile ısıtıldıktan sonra gevşekçe bastırılan kalıp çubuğu ile yüksükler oluşturulur (Şekil-4). Şekil-5'te bitmiş bir Yetiştirme çerçevesi görebilirsiniz. Ahşap tıpalar daha sonra Ana memelerinin kargolanmasında çok faydalı olacaktır (bakınız Soru 68). Ana memelerinin daha sonra nasıl kullanılacağına göre, yumurta fincanları için farklı tabanlar seçilebilir. Küçük kare ahşap tabanlar sıkça kullanılır, hatta bazen yüksükler doğrudan yetiştirme çerçevesine tutturulur (Şekil-6).


(Şekil-2: Yetiştirme çerçevesinin çıtalarına tutturulan ahşap tıpalar balmumu ile doldurulur. Kaynak: Karl Weiss - Zuchtpraxis s.31 )


(Şekil-3: Boşluklara biraz temel petek de bastırabiliriz. Kaynak: Karl Weiss - Zuchtpraxis s.31)


(Şekil-4: Balmumundan dolgu, ısıtılmış metal bir çengel ile sıvı hale getirilirken, kalıp çubuğunun yardımıyla yumurta fincanları oluşturulur.Kaynak: Karl Weiss - Zuchtpraxis s.31)


(Şekil-5: Daldırma ile oluşturulmuş mumdan yumurta fincanlarının ahşap tıpalara yerleştirilmiş olduğu bitmiş yetiştirme çerçevesi Kaynak: Karl Weiss - Zuchtpraxis s.32 )


(Şekil-6:  Ahşap tıpaların (altta) yanısıra yumurta fincanlarının tutturulmasında ahşap kare tabanlar (ortada) da kullanılır. Bazen çıtaya doğrudan tutturmak da yeterli olur (Üstte). Kaynak: Karl Weiss - Zuchtpraxis s.32)
« Son Düzenleme: 09 Mar 2018 23:12:09 Gönderen: Günaydın Dikmen »
Duyarım ve unuturum. Görürüm ve hatırlarım. Yaparım ve anlarım. (Konfüçyus)