Gönderen Konu: SORU 19: Plastik yüksükler tekrar kullanılabilir mi?  (Okunma sayısı 1282 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Günaydın Dikmen

  • Admin
  • *****
  • İleti: 50
  • Katkı 7
  • Yer: Giresun
Karl Weiss - Zuchtpraxis kitabından çeviridir.

SORU 19: Plastik yüksükler tekrar kullanılabilir mi?

Günümüzde polistiren fincanlar Alman yetiştiricilik uygulamalarında daldırma ile üretilen mumdan yüksükler kadar büyük bir rol oynarlar.
Maalesef plastik fincanlar, tek kullanımdan sonra atmayı isteyebileceğiniz kadar ucuz değildir.
Fakat ana çıktıktan sonra, balmumundan yapıları yok edip, arı sütü kalıntılarını spatula ile kazırsanız, onları istediğiniz kadar sık kullanabilirsiniz.
Kaynatarak veya sabunlu suda bekleterek ilave bir temizlik yapmak gerekli değildir- böyle bir prosedürün sıkça tekrarlanması plastik fincanların görünümünü yıpratacaktır.
Yepyeni ve kullanılıp kazınmış yüksükleri, tek sırada değişmeli şekilde aynı yetiştirme çerçevesi üzerinde bakıcı popülasyona defalarca verdim.
Arılar yeni ve kullanılmış fincanları aynı şekilde güzelce kabul ettiler.
Fincanları kazır kazımaz, tabiri caizse nemliyken larva transfer ederek, ya da fincanları önce kurutup, sonra larva transfer ederek bakıcı popülasyona geri vermem arasında fark oluşmadı.
Bu demektir ki, zaman zaman tavsiye edildiği üzere, temizlenmiş fincanları tekrar kullanmadan önce sıcak suda bekletmek için harcayacağınız zaman ve emekten tasarruf edebilirsiniz.
Fincanlarda eski arı sütü izlerinin – nemli veya kuru bulunması da farketmiyor.
Buna rağmen ben tamamen temiz fincanları kullanmak istiyorum diyen varsa, onları nemli durumdayken dilediği bir kovana bir gecelik asabilir.
Arılar fincanları bizim yapabileceğimizden daha iyi temizleyecektir.
Duyarım ve unuturum. Görürüm ve hatırlarım. Yaparım ve anlarım. (Konfüçyus)