Gönderen Konu: SORU 27: Yetiştiricilik başarısında, yetiştirme malzemelerinin yaşının bir et...  (Okunma sayısı 1331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Günaydın Dikmen

  • Admin
  • *****
  • İleti: 50
  • Katkı 7
  • Yer: Giresun
Karl Weiss - Zuchtpraxis kitabından çeviridir.

SORU 27: Yetiştiricilik başarısında, yetiştirme malzemelerinin yaşının bir etkisi var mıdır?

Yumurtadan mı yoksa Larvadan mı yetiştiricilik yapmalıyız sorusunun biyolojik olarak değerlendirilmesine geri dönüyoruz.
E. Zander ve okulunun 1920’li yıllardaki araştırmalarından beri biliyoruz ki, işçi larvaları 3 günlük olana kadar ana gelişimine dönüştürülebilir.
3 günden yaşlı Larvalardan ara böcekler çıkar, yarım işçi, yarım Ana, ve Larva daha yaşlandıkça da sadece işçi.
O zamanlardaki görüşe göre, işçi larvaları ilk kez polenle beslenene kadar diğer sınıfa dönüştürülebilirdi.
Fakat günümüze daha yakın zamanlardaki araştırmalarda bunun yanlış olduğu bulundu.
Arı Sütünün kendisi bile, işçi mi yoksa Ana arı larvasına mı verileceğine göre farklıdır.
Bunu kimyasal olarak, beslenme ve solunum metabolizmasındaki küçük farklılıklardan hareketle kanıtlayabiliriz.
Günümüzde sahip olduğumuz bilgilere göre farklılıklar niteliksel değil, fakat arı sütünü oluşturan besin bileşenlerinin tek tek niceliksel olarak farklı olmasındandır, üstelik de Larvanın en genç halinden başlayarak.

Bu nedenle, işçi larvasının gelişiminin başından beri ana olacak larvadan farklı beslendiği ve bu ilk beslenme nedeniyle handikapli hale gelerek artık yüzde yüz Ana Larvasına dönüştürülemediği düşünülebilir.


Zander ayrıca 2 günlük ve daha yaşlı Larvalardan doğan Anaların, daha genç larvalardan oluşanlara göre daha hafif olduklarını tespit etti.
Başka fiziksel farklılıklar bulunamadı.
Bütün bu yeni bilgiler ışığında, farklı bileşimdeki Ana Sütlerinin doğrulanması ihtiyacı doğdu.
Hücre gruplarının ortasındaki yumurtadan yetiştiriciliğe dayanan Erlanger yönteminde, aynı bakıcı kolonide yanyana hem larvadan hem de yumurtadan Ana yetiştirmek mümkündü.
Yetiştiricilik ürünleri pupa iken tartıldı (Şekil-1) ve gelişimini tamamlamış böcek olarak önemli kraliyet işaretlerinin (Kafa yuvarlaklığı, üst çene, eksik polen toplama uzvu, iğnesindeki azalmış kanca sayısı, yumurta stokları) gelişimleri incelendi.


(Şekil-1: karşılaştırmalı ağırlık ölçümü için Ana pupaları tartılır (sol) ve sonrasında kozaları olmadan tahta kuluçka kafeslerine konulur (sağ). Gelişimleri kuluçka dolabında devam edecektir. Kaynak: Karl Weiss - Zuchtpraxis s.53)

Bu işaretlerin bazılarının sınıfa göre gelişim farklılıklarını Şekil-2 dizisinde gösterilmiştir.
Kesin sonuçlar için hassas ölçümler ve sayımlar yapıldı.
Aynı zamanda anaların özellikleri de deneye tabi tutuldu, örneğin çiftleştirme kutusuna verilen anaların kabul edilme yüzdeleri ve çiftleşme sonuçları.
Herşeyden önce ise, aynı soydan gelen, aynı çiftleşme sahasında çiftleştirilmiş yumurtadan ve larvadan yetiştirilmiş anaların verildiği kolonilerin gelişim ve bal performansları karşılaştırıldı.
Denemeler defalarca ve farklı yıllarda tekrarlandı.

(Şekil-2 a: üst çenenin şekli, soldaki işçi arıya, sağdaki ana arıya aittir. Kaynak: Karl Weiss - Zuchtpraxis s.54)
(Şekil-2 b:arka bacakların topuk şekli, sol işçi arıya, sağdaki ana arıya aittir Kaynak: Karl Weiss - Zuchtpraxis s.54)
(Şekil-2 c: yumurta stoklarının gelişimi, soldaki işçi arıya, sağdaki ana arıya aittir. Kaynak: Karl Weiss - Zuchtpraxis s.54 )
(Şekil-2 a-c Yetiştirilen dişi böceklerin kıymetlerinin işaretleri, vücut karakteristiklerinin şekillerinde görülebilir ve bunların ölçülmesi veya sayılmasıyla Ana arılar ve işçi arılar çok kolaylıkla birbirinden ayrılır.
Aşağıda listelenenler, başka karakteristiklerle birlikte buna dahildir: (a) üst çenenin şekli (b) arka bacakların topuk şekli (c) yumurta stoklarının gelişimi


Sonuç açıktı: 1 günlüğe kadar (maksimum 1,5günlük) Larvalardan yetiştirilen Analar, yumurtadan yetiştirilen analardan farksızdır.
Aynı derecede büyük, aynı derecede Ana Arı gelişimine sahipler ve onlarla gelişen popülasyonlar, aynı soydan gelen ve yumurtadan yetiştirilen Analarla gelişen popülasyonlarla aynı performansı gösterdiler.


Larvadan yetiştiricilik bu nedenle yumurtadan yetiştiricilik ile eşdeğerdir.

Duyarım ve unuturum. Görürüm ve hatırlarım. Yaparım ve anlarım. (Konfüçyus)