Gönderen Konu: SORU 38: “İkinci Transfer” mantıklı mıdır?  (Okunma sayısı 952 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Günaydın Dikmen

  • Admin
  • *****
  • İleti: 50
  • Katkı 7
  • Yer: Giresun
Karl Weiss - Zuchtpraxis kitabından çeviridir.

SORU 38: “İkinci Transfer” mantıklı mıdır?

İkinci transferin anlamı, bakıcıya verilen memelerin ilk kabul edilişlerini 24 saat geçtikten sonra kontrol edip, az sayıda kabul gerçekleştiyse, boş memelere tekrar damızlık Larva transferi yapmaktır.

Eğer transfer sırasında bir beceriksizlik yaşanmadıysa ki deneyimli bir yetiştiricide bu ihtimali sıfır kabul ediyoruz, meme kabulündeki zayıflığın temelini doğrudan bakıcı kolonide aramak gerekir.
Belki de kötü beslenilmiş ilk Larvaları, az sayıda muhtemelen biraz daha iyi beslenmiş larvalarla arttırmak iyice düşünmelidir.

İkinci transfer ile sağlanan meme kabulünün sadece önemsiz derecede daha iyi olduğu tecrübeyle sabittir.
Olur da bakıcı kovan, ikinci transferle verilen Larvalardan birini ya da diğerini gerçekten kabul edip bakıma alırsa, tek elde edeceğimiz artık yaşça da bozulmuş bir yetiştiricilik dizisidir.
İki veya üç gün peşpeşe Ana çıkarılacak şekilde kendimizi ayarlamalıyız.
Bu nedenle yetersiz sayıda meme kabul edilmiş bir diziyi tamamen yok edip, ikinci bir deneme başlatmak, bu da başarısız olursa yeni bir bakıcı popülasyonu aramak daha iyi olacaktır.

Memeler iyi kabul edilmiş olsa bile, 24 saatin sonunda, memelerde farklı şekillerde beslenmiş Larvalar tespit edilebilir.
Bir dizi yetiştiricilik deneyinde memelere verilen ilk arı sütü miktarlarını hassas bir şekilde ölçüp, kötü, orta ve iyi beslenmiş olanlar olmak üzere gruplandırdık.
Şaşırtıcı bir şekilde, Anaların pupa ağırlıklarından artık başlangıçta Larva iken ne kadar iyi veya kötü beslendiklerini belirlemek mümkün olmadı.
Buna göre diyebiliriz ki, yeterli bir meme kabulü yapan bakıcı kolonide ara kontrollerde az beslenmiş Larvaları imha etmek tamamen yanlıştır.
Bu Larvalardan küçük Anaların doğacağını söylemek isabetli olmaz.
Duyarım ve unuturum. Görürüm ve hatırlarım. Yaparım ve anlarım. (Konfüçyus)