Damızlık Üretimi ve Islah > Suni Tohumlama

Suni Tohumlama Ekipmanı

(1/3) > >>

kbayture:
Suni tohumlama için 3 ekipmana ihtiyacımız var.
1- suni tohumlama aleti
2- 10x ile 20x aralığında bir büyütmeye sahip stereo mikroskop
3- CO2 gazı

1- suni tohumlama aleti

İlk olarak herkes isterse kendi suni tohumlama aletini yapabilir. Dünyada baktığımızda birçok farklı model de suni tohumlama aletleri mevcuttur. Burda en basitini ve en profesyonelini ve arada ki birkaç modeli fikir vermesi açısından paylaşmak istiyorum.

Buraya tıklarsanız bahsettiğim aletleri görebilirsiniz. Suni tohumlama aletini parçalara ayırarak anlatmak istiyorum. 1- karın kancası 2- sırt kancası 3- ana tutucu 4- enjektör hareket ettirici 5- enjektör tutucu (housing) 6- cam uç

1.1 Karın Kancası

Bu kanca ile ana arıyı tutucuya koyduktan sonra, arka kısmını açmamıza yarar. Bu kancanın şeklinin çok fazla önemi yoktur. Çengel gibi bir alettir. Bu kancayı ben enjektör ucunu bükerek ve zımparalayarak yapıyorum. Karın kancasının takıldığı mil, herhangi metal çubuğun ucu enjektör ucuna benzetilerek yapılmıştır. Bu mil frenli olmalıdır. Yani beni de kadar çekip bıraktığımda orda kalmalı hareket etmemelidir. Bu freni o-ring sayesinde sağlarız. Son olarak ana tutucu mili sağa, sola, aşağı ve yukarı heryöne hareket edebilmeli. Bu hareketi danagözü mafsal sistemi ile ya da bizim aletteki gibi bir direğe bağlı iki plastik parça ile sağlayabilirsiniz.

1.2 Sırt kancası (iğne delikli kanca ya da cımbız)

Bu kanca ana arının iğnesini tutmaya yarar. İki çeşidi vardır. Birincisi yine enjektör ucundan yapılan ve hafif kıvrılarak ucuna bir delik açılan çeşididir. Ana arının iğnesini, sırt kancası dışında elimize bir başka kanca alarak bu deliğe sokmaya çalışırız. Cımbıza göre çok zahmetidir. Sırt kancasının ikinci çeşidi cımbızdır. Bu cımbızın normalde ucu kapalıdır. Arkasından bastırdığımızda cımbızın ucu açılır, ana arının iğnesini tutarız.
Sırt kancasının bağlı olduğu sistem de karın kancasıyla aynıdır. Her yöne hareket edebilmeli ve frenlidir.
Not: bu iki kancanın yanında elimizde bir adet karın kancasına benzer bir kanca bulunması işimizi kolaylaştıracaktır. Çünkü ana arının iğnesini yanındaki organlardan bazen ayırmak gerekebilir.

1.3 Ana tutucuAna arıyı baygın halde ve istediğimiz açıda tutmaya yarayan kısımdır. Bu tutucu un açısı 60-65 derecelik açılarda olması yeterlidir. Bu tutucuya sürekli gaz geldiği için tohumlama süresince ana arı baygın halde kalabilir. İki şeffaf parçadan oluşur. Parçalardan birine ana arıyı düz olarak yani önce kafasını sokarız. Ana arı tamamen girdikten sonra diğer parçayı bu parçanın arkasına dayayıp, ana arının geri geri gitmesini bekleyebilir ya da ağzımızla hafifçe üfürebiliriz. Ana arı diğer parçaya ters bir şekilde girince. Ana arı tutucu yerleştirip gazımızı ayarlarız.

1.4 Enjektör hareket ettiriciBu parça housing in takıldığı heryöne hareket edebilen ve içindeki kremiyer dişli sistemi sayesinde çok hassas hareket edebilen bir sistemdir.

1.5 Enjektör tutucu(housing)
Bu parça 1 ml lik insülin enjektörünü tutan ve enjektör pistonunun vidalı olarak hareket edilmesini sağlayan sistemdir. Yani mantık olarak vidalı piston şırınga sistemidir. Aynı zamanda cam uçlar bir lastik boru yardımıyla şırınga ucuna bağlanabiliyor bu sistemle. Aşağıdaki görsele bakmak mantığını anlama açısından fikir verecektir.


1.6 Cam uç

Cam uç 1.5 mm çapında bir tarafı inceltilmiş cam borudur. Sperm bu cam boruya alınarak ana arıya enjekte edilir.


 
Bazı görseller http://www.besamungsgeraet.de/ adresinden alınmıştır.

2. Stereo Mikroskophttp://www.an-ka.com/store/ProductDetails.aspx?productid=88127

Suni tohumlama da kullanacağımız mikroskop ta 3 özellik arayacağız.
Birincisi büyütme değeri. 10x - 20x arasında herhangi bir büyütme yeterli olacaktır. En ideali nedir diye soracak olursanız 16x tir.
Piyasada satılan mikroskoplar genelde 20x-40x tir. Biz bu mikroskop ları istersek modifiye edebiliri. Oküler lerini değiştirebilir ya da objektiflerine barlow lens takarak büyütme miktarlarını değiştirmek mümkündür.
İstersek gerekli adaptörü alarak cep telefonun mikroskoba bağlayarak kendi tohumlama videomuzu çekebilir ya da foto alabiliriz.
İkinci olarak çalışma mesafesidir. Minimum çalışma mesafesi 85 mm olursa bizim işimizi görecektir. Tabiki çalışma mesafesi ne kadar fazla olursa o kadar iyidir. Yine barlow lens kullanarak çalışma mesafesini arttırmak mümkündür. Örneğin 0.5x barlow lens ile çalışma mesafesi 165 mm ye 0.75x barkod lens ile 117 mm ye çıkarılabilmektedir.
Üçüncü olarak soğuk ışık kaynağı. Beyaz ışık kullanırsanız daha iyi olacaktır. Ben bunun için en uygun ışığın led ışık olacağı kanaatindeyim. İnternette satılan okuma apliği ya da tablo resim apliği; 1w mercekli flex kablolu led ışık kaynağı işinizi görecektir. Bazı mikroskoplarda ışık kaynağı üzerinde gelmektedir. En ideal ışık kaynağı şudur.https://www.elektriktoptanci.com/urun/3w-power-led-tablo-apligi.html

3. CO2 sistemi

Arıyı bayıltmak için bu gazı kullanacağız. Saniyede 1 damla gaz vereceğiz. Suni tohumlama sırasında. Dolayısıyla bize gaz, ince ayar vanası ve damla sayacına ihtiyacımız olacaktır. Ben bu ekipmanların hepsini akvaryumculardan temin ediyorum.
Peki ne kadar büyük bir tüpe ihtiyacımız var? Bir tüp ne kadar gider? Yurtdışında konuştuğum kişiler 95 g lık tüplerin 1 sezon yettiğini ifade ettiler.
İnternette 16 g lık 95 g lık 0.5 lt lik 1 lt lik 5 lt lik ve 8 lt lik sistemler satılıyor. 16 g lık ve 95 g lık tüplerin dolumu yok. Bitince yenisini alıyorsun. Ancak taşıma kolaylığı var.
16 gr lık tüpler havalı silahların içinde kullanılan tüplerden. Temini kolay ve yetiniz sabit değil aleti taşıyacaksanız tam size göre
Nihat59:
paylaşımları dört gözle beklemekteyiz.

İzzet Akçay:
Bu yazı mükemmel oldu. Ellerine sağlık.

M.Peker İskar:
   Kasım Bey çok teşekkürler.Konuyu çok iyi açıklayan bir yazı olmuş.

Arı Ustası (Serkan Diril):
Takipteyiz elinize sağlık

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git