Gönderen Konu: Suni Tohumlama Uygulama  (Okunma sayısı 8587 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ziya Yapıcı

 • Admin
 • *****
 • İleti: 144
 • Katkı 19
  • FB
Suni Tohumlama Uygulama
« : 06 Oca 2017 14:48:26 »
Suni Tohumlama : Uygulama ve önemli noktalar

Erkek arılar ve Ana arılar

Sperm elde edebilmek için erkek arıların sağlıklı ve en az 20 günlük olması gerekir. Bakire ana arının (çaylak) ve erken arının aynı tarihlerde cinsel olarak olgun olması (ergen) çok önemlidir. Bakire ana arılar suni tohumlama gününde 6 ila 10 günlük olmalı. 5 günden önce tohumlanan ana arılarda ölüm oranı yüksek olurken, 14 günden geç tohumlanan ana arılar daha az sperm tutma kabiliyetine sahiptir.

Sperm elde edilmesi

Sperm elde edebilmek için erkek arılar yetişkin ve sağlıklı olmalıdır. Erkek arılar el ile, kısmi ve tam olmak üzere  iki aşamada çıkış yapacak şekilde çok kolaylıkla uyarılabilir. Bazı durumlarda kısmi çıkış işlemi, erkek arıyı kafa ve göğüs kısmından tutup karnın alt bölgesini uyararak elde edilir. Devam eden bir sıkma işlemi çoğunlukla gereklidir. Sırt ve karın yönünde tutarak erkek arının kafa ve göğüs kısmını sıkıştırın. Bazı durumlarda alt karın bölgesini bastırmaya devam etmek gerekebilir. Kısmi çıkış işleminden sonra alt karın kısmı kasılır ve endofallusun cornua (boynuz) kısımları dışarı çıkar. Bu aşamada alt karın kısmının ön ve yan kısımlarına daha fazla basınç uygulanmamalı, alt karını ezmemek için özen gösterilmelidir.
Tam çıkışı sağlamak için baş parmak ve işaret parmağıyla alt karnın yan kısımlarına basınç uygulayın.  Alt karnın ön kısmından başlayarak yan kısımları kuvvetli ve akıcı bir hareketle (süt sağar gibi) uca kadar sıkıştırın. Bu kuvvetli işlem endofallas organının dışarı çıkmasını ve spermin çıkmasını sağlar. Sperm, mermer renginde ve beyaz bir mukoza damlası üzerinde yüzer halde bulunur. Spermin kirletilmemesine çok çok çok özen gösterilmelidir.  Erkek arının gövdesine ya da ele temas eden spermler kullanılmamalıdır.Sperm toplama

Sperm toplamaya hazırlanmış kanül saline adı verilen tuzlu su doludur. Toplanacak spermşn bu tuzlu su çözeltisine temas edip seyrelmemesi için araya ufak bir hava boşluğu çekilmelidir. Sperm çekimine ara verileceği zaman da bir miktar hava çekilmeli ve yine tuzlu su çözeltisi çekilmeli ve kanülün ucunun donma/kuruma sebebi ile tıkanması önlenmelidir. Bu hava kabarcıkları tuzlu su çözeltisi ile spermin seyrelmeden kalması için olmazsa olmazdır.
Boşaltılmış (sperm çıkışı sağlanmış) erkek arıyı sol elinizde tutun ve şırınganın (kanülün) ucunu mikroskop altında sperme yaklaştırın. Erkek arının endofallas kısmındaki sperme temas etmeden önce tuzlu su dışarı çıkarılıp kanülün ucu steril pamukla temizlenir ve mevcut spermin kanülün ucuna kadar gelmesi sağlanır. Temas sağlanınca akışkan mukoza üzerindeki spermi alın. Kanülün ucunun mukozaya bastırmadığınıza emin olun. Mukoza çekilirse kanülün ucunda tıkanma meydana gelir. Spermin kurumasını engellemek için sperm çekme işlemi sırasında ara sıra tuzlu su çekimi yapmayı ihmal etmeyin.

Sperm çekerken hava kabarcığı çektirmeyin. Olur da hava kabarcığı çekerseniz spermi kanül içerisinde biraz daha yukarı çektiğinizde hava kabarcığı patlayacaktır. Bir sonraki spermi çekerken, kanül ucundan bir miktar sperm çıkmasını sağlayın. Kanül ucunda oluşan sperm damlacığını yeni alacağınız sperme temas ettirin ve kanüle çekin. Topladığınız spermin yeni spermleri daha rahat almanızı sağladığını göreceksiniz. Gerekli spermi toplayana kadar aynı işlemleri tekrarlayın. Her ana arıya 8 mikrolitre (milimetreküp) veya cam kanülde 10 mm’ye denk gelecek kadar sperm verilmelidir. Bu işlemi 5 dakika kadar bir sürede tamamlamak gerekir.


Ana tutucuya ana arının yerleştirilmesi
Ana arının silindirik dış tüpün içine yürümesini sağlayın. Tüpün ucundaki deliğe ulaşınca ana arı geri geri yürümeye başlayacaktır, ana tutucu tüpü hemen diğer tüp ile birleştirin. Ana arınız ana tutucu tüpe kolayca yerleşecektir. Sıkıntı çıkartırsa ağzınızla hafifçe üfleyerek ana arıyı yerleştirebilirsiniz. Tutucu tüp ile CO2 gazını veren tüp birbirlerine sıkıca geçerler.  Ana arının arkası sağ tarafa bakacak şekilde tüp çevrilir. Ana arı hareketsiz hale geldiğinde tohumlamaya hazırdır.

İğne kısmının açılması
Ana arının iğne kısmını (arkasını) açmak için her iki kanca da aynı anda kullanılabilir. Eğer arka kısım sıkıca kapalıysa, öncelikle karın tarafındaki kanca kullanılabilir. Yeni başlayanlar, kancaları yerleştirmeden önce pens kullanabilirler.

Karın kancasını ana arının karın segmentindeki küçük doğal çıkıntıya tutturun. Daha sonra iğne kancasını iğne ucuna doğru indirilir. Şimdi iğne kancasını ile iğne dokusunu önce yukarı, sonda da sağa doğru hareket ettirin. Kancalar doğru konumlandırıldığında arka kısım organları büyük bir üçgen oluşturacak şekilde gerilir. Bu üçgen içinde küçük V şeklinde kıvrımlı organ vajinal açıklığı ve aynı zamanda henüz görünmeyen vajina örtüsü (tıkacı)  yerini işaret eder.  Vajinal açıklık kancaların eksen hattında bulunur. Biraz tecrübeyle bu işlem sadece birkaç saniye sürer. Yeni başlayanlar cımbız formunda bir iğne tutucuyu tercih ederek işlerini kolaylaştırabilirler. Ancak delikli iğne tutucu kullanmak ana arıya zarar vermemek için daha kullanışlıdır.Sperm toplama
Suni tohumlama kurslarındaki gözlemlerimizde teknik gelişmelere rağmen yeni başlayanların iki temel noktada zorlandıklarını gözlemledik, birincisi sperm toplamak, ikincisi ise toplanan spermin vajinal açıklığa enjeksiyonu. Benim geliştirdiğim(Dr Schley) delikli kanca ile ve aynı zamanda kıstırmalı kanca ile tohumlama ucunun girişi gayet kolay. Bütün bu geliştirmeler hep tecrübe ile oldu. Teknikler gayet açık ve öğrenmesi kolay hale geldi ama yine de başlangıçta profesyonel yönlendirme ve pratik gerektiriyor.

Tutucu tüpte ana arının hazırlanması

Temelde, ana arıyı anesteziye almak için tüm dünyada benzeri bir yöntem uygulanır. Tohumlamacının bakışından, cihazın sağ tarafında iğne kancası ya da iğne tutucu pens (ana araının arka kısmından tutan), sol tarafında ise karın açıcı kanca bulunur. Bu aparatlar vasıtasıyla ana arının iğne bölümü açılır ve vajinal açıklık tohumlama amacıyla ulaşılabilir ve görünebilir hale gelir.
Ana tutucu tüp ile tohumlama şırıngası aynı eksen üzerinde hizalanmalıdır. Ana arının sırtı sağ tarafa gelecek ve karın kısmından birkaç boğum dışarı çıkacak şekilde ayarlanmalıdır. Eğer anayı açma işlemi sırasında her hangi bir yöne gereğinden fazla gelirim varsa yerleşim bozulmuştur ve organlar elastikliğini kaybeder. Bu durumun önüne geçmek için tohumlamacı kancaları çok geniş açmamalı, bölgeyi eşit bir şekilde açmalıdır.
Kanülün ucu sağ tarafa doğru hareket ettirilerek vajinal örtünün altına sokulur ve hafif bir sol manevra ile vajinal örtü kaldırılır, yumurta kanalının iç kenarı boyunca 1 mm kadar içeri sokulur.

Spermin enjekte edilmesi

Her tohumlama öncesinde çok az bir miktar tuzlu su solüsyonu ile başlanmalıdır. Şırınga (kanül) sperm ile doldurulduktan ve her tohumlamanın arasında bir miktar hava boşluğu ve 2 mikrolitre kadar tuzlu su çekilmelidir. Bu işlem şırınga ucunun kaygan olmasını, böylece şırınga ucunun doğru pozisyonu alıp almadığının kontrol edilebilmesini ve aynı zamanda organ kuruluğu yaşanmasının engellemesini sağlar.

Cam malzemenin ucu V şekilli kıvrımlı yapının biraz üzerinde ve sağda pozisyonlandırılmalı. Vajina örtüsünü bypass etmek için hafif bir zigzag manevrası kullanılır. Uç kısım yarım milimetre kadar sokulduktan sonra hafifçe sola doğru hareket ettirilir ve  eğimi düşürülerek bir yarım milimetre daha içeri doğru sokulur. Bu manevra vajina örtüsünün kaldırılarak sperm geçişinin sağlanması için kaçınılmazdır.

Doğru konumlandırılmış şırınga ucu etrafındaki organ yapılarını hareket ettirmeden kolaylıkla vajina kanalı içinde hareket edecektir. Şimdi sperm enjeksiyonu yapılabilir, dışarı kaçırılmamalıdır. Eğer şırınga ucu hareket ederken organlarda da bir hareket varsa vajina örtüsü kaldırılamamış demektir, sperm enjekte edilse bile kanala akmayacaktır. Doğru yapılan bir tohumlamada sperm çıkışı olmaz.

Aletli suni tohumlama ile ilgili ilave bilgiler

1-   Ana arı tutucuda iken en az 3 boğumunun dışarı çıktığına emin olun
2-   Her hangi bir işleme başlamadan önce ana arı, tutucu ve şırınganın aynı eksende hizanlandığından emin olun
3-   Vajinal girişin tam olarak ortaya çıkabilmesi için iğne gövde dışına çıkacak kadar çekilmelidir
4-   Tekrar ana arının şırınga ile tamamen aynı eksende olduğunu kontrol edin. Çok hafif bir düşük giriş açısı tolere edilebilir.
5-   Şırınga içinde hiçbir hava kabarcığı olmadığından emin olun
6-   Şırıngayı içeri sokarken 2 mm den daha fazla giriş yapılmadığından emin olun
7-   Vajinal girişe yardımcı olmak için şırınga ucunu yarım milimetre soktuktan sonra ucu hafif bir şekilde sola doğru kaydırın sonra bir yarım milimetre daha sokun
8-   Sperm enjeksiyonun yaptıktan sonra şırıngayı geri çekmeden önce yarım ila 1 mikrolitre civarında spermi geri şırıngaya çekin

Genel notlar
Genel olarak şırıngaya ekilmiş sperm şırınganın en ucunda hava ile temas etmemeli, 1 mm kadar  geri çekilmeli, %0.9 NaCl içerikli serum fizyolojik SF ile izole edilmelidir. Aletli suni tohumlama olabildiğince hassas bir uygulamadır. Yorgunluk ve titremelerin önüne geçmek için şırınga ile işlem yaparken sağ dirsek masa üzerinde olmalıdır. Şırınga ile işlem yaparken ana arıyı ve iğne grubunu zedelememek için dikkatli hareketler yapın.

Çevirenin ilavesi: Bu saydıklarımızı erkek arı uçarken yapabiliyor, havaya girmeyelim 


Kaynak : http://www.besamungsgeraet.de/__en/the-insemination-process/
« Son Düzenleme: 06 Oca 2017 17:08:50 Gönderen: Ziya Yapıcı »
“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin” Dalai Lama

Çevrimdışı Arı Ustası (Serkan Diril)

 • Genel Moderator
 • *****
 • İleti: 245
 • Katkı 11
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #1 : 06 Oca 2017 21:27:42 »
Ziya Ağabey büyüksün

Çevrimdışı İzzet Akçay

 • Admin
 • *****
 • İleti: 635
 • Katkı 40
 • Koloni sayısı: 5
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #2 : 06 Oca 2017 21:51:15 »
Bildiğini yazmaya tenezzül etmeyenler ile yazmak için öğrenen bir olur mu?

Teşekkürler...
Saygı eken sevgi biçer...

Çevrimdışı Ziya Yapıcı

 • Admin
 • *****
 • İleti: 144
 • Katkı 19
  • FB
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #3 : 06 Oca 2017 22:54:24 »
mevzunun en önemli kısımlarından birisi sperm toplama, doktorun videosu onlarca sayfa yazıdan daha kıymetli...

“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin” Dalai Lama

Çevrimdışı Ercan-Bulancak

 • *
 • İleti: 22
 • Katkı 2
 • Çırak
 • Koloni sayısı: 12
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #4 : 08 Oca 2017 01:30:10 »
Tohumlama kaliteli ana ariya ulaşmanın en temiz yolu.Ancak her arıcı bu işle uğraşamaz sanırım.organize olabilsekde her bölgede tohumlamada öne çıkacak guruplar kursak.O zaman aricilik daha kolay ve kazançlı hale gelecektir.
Bilgi paylaşıldıkça çoğalır.

Çevrimdışı Ahmet Bakan

 • *
 • İleti: 41
 • Katkı 2
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #5 : 13 Mar 2017 14:46:08 »
Tohumlama kaliteli ana ariya ulaşmanın en temiz yolu.Ancak her arıcı bu işle uğraşamaz sanırım.organize olabilsekde her bölgede tohumlamada öne çıkacak guruplar kursak.O zaman aricilik daha kolay ve kazançlı hale gelecektir.

Kesinlikle çok önemli..Umarım bu mesajınız bir şeylerin başlamasına vesile olsun..

Çevrimdışı Ramazan

 • *
 • İleti: 3
 • Katkı 0
 • Koloni sayısı: 120
 • Yer: Islahiye
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #6 : 05 Mar 2018 09:59:42 »
Peki ana ariyi co2 ile uyutma işlemi nasıl uygulanıyor bu çok kısa atlamış . Bazı kaynaklar co2 nin çok soğuk bir gaz olduğu için ana ari yi oldurebilecegini söylüyor. Evet kullanılıyor ama nasıl aşamaları neler . Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden herkese teşekkürler.

Çevrimdışı Mehmet GÜNGÖR

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 44
 • Katkı 2
 • Koloni sayısı: 300
 • Yer: Kayseri
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #7 : 05 Mar 2018 13:29:59 »
Co2 Damla sayaçları var ,giriş çıkışı olan,  ilk önce gaz suyun içine veriliyor oradan çıkan gazda ana arının koyulduğu tutucuya gidiyor.

Çevrimdışı Ramazan

 • *
 • İleti: 3
 • Katkı 0
 • Koloni sayısı: 120
 • Yer: Islahiye
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #8 : 05 Mar 2018 19:01:19 »
Mehmet bey bu bahsettiğiniz damla sayacini hangi internet sayfasından temin edebilirim sizin kullandığınız ve onerebileceginiz .

Çevrimdışı Mehmet GÜNGÖR

 • Moderator
 • *****
 • İleti: 44
 • Katkı 2
 • Koloni sayısı: 300
 • Yer: Kayseri
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #9 : 05 Mar 2018 22:47:32 »
Ramazan Bey ,

Ben kullanmıyorum, kullanmadığım bir ürünüde önermek istemem, basit bir sistem, bir tanesini alıp deneyebilirsiniz.

İnternette arama yaparsanız bir çok sitede var, küçük bir kavanozdan sizde yapabilirsiniz, mantığını anladınız sanırım,
Sudan saniyede bir hava kabarcığı çıkaracak şekilde olsun yeter

Hazırı akvaryumcularda da satılıyor

Size önerim, sünni tohumlama ile ilgili bir facebook grubu var, üye değilseniz üye olunuz, diğer sitelerden de arama yaparak kafanızda ki soru işaretleri giderebilirsiniz.

Çevrimdışı Ramazan

 • *
 • İleti: 3
 • Katkı 0
 • Koloni sayısı: 120
 • Yer: Islahiye
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #10 : 05 Mar 2018 23:54:11 »
Ilginiz için çok sağolun

Çevrimdışı Onur Özer

 • *
 • İleti: 360
 • Katkı 0
 • Koloni sayısı: 24
 • Yer: Kayseri Sarımsaklı Barajı
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #11 : 15 Mar 2018 10:30:21 »
Bu pazar erkek arıların spermini almayı deneyeyim, geçen sene yaşamamıştım

Video için teşekkürler
Nabêjin kê kir, dibêjin kê got.

Çevrimdışı mehmet karaca

 • *
 • İleti: 1
 • Katkı 0
 • Koloni sayısı: 50+100 çiftleştirme kutusu
 • Yer: Malatya
Ynt: Suni Tohumlama Uygulama
« Yanıtla #12 : 03 Oca 2019 15:45:57 »
elinize sağlık cok faydalı olmuş.
Cahilin Yanında Kitap Gibi Sessiz Ol!