Arıcılık > Arıcılıkta Teşvik ve Hibeler

Arıcılık Kayıt Sistemi ve Arıcılar Birliği

(1/2) > >>

Günaydın Dikmen:
Hibe Başvuruları, Bankaların (Ziraat Bankası, TEB, Finansbank ve Şekerbank) verdiği düşük faizli ve uzun vadeli Arıcılık Kredilerinin başvurularında bizden AKS kaydımız isteniyor. AKS kaydı alabilmek için aşağıdaki 3 adımı sırasıyla atmalıyız:

1- İl Gıda Tarım Müdürlüğü'nün Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube'sine gitmeli ve "İşletme Tescil Belgesi" almalıyız.
Burada bizden istenen evraklar:
a) Nüfus Cüzdanı fotokopimiz
b)Köy muhtarından alınacak kaşeli ve imzalı "İlgili kişi köyümüzde arıcılık ve arı yetiştiriciliği ile uğraşmaktadır" kağıdı.
Bu ikisiyle işletmemiz açılacak ve 16TL masraf alarak bize İşletme Tescil Belgemizi verecekler.

2- İlimizin Arıcılar Birliği'ne gitmeli ve kayıt olmalıyız.
Burada bizden istenecek evraklar:
a)2 adet vesikalık fotoğraf
b)Nüfus Cüzdanımızın yanımızda olması yeterli, fotokopi istemiyorlar
c)Hayvan Sağlığı Şubeden aldığımız İşletme Tescil Belgesi
Burada masrafımız 285TL, katkı payı adı altında ödeme yaptıktan sonra Arıcılar Birliği Üyelik belgemizi 2 nüsha veriyorlar. Arıcılar birliği'ne kayıt olurken dikkat etmemiz gereken husus, Kovan başı desteği'ne başvuracaksak, arılı kovan sayımızı minimum 30 adet olarak beyan etmeliyiz. Ayrıca normalde Kovan plakalarımızı veriyorlar, burada masrafımız kovan başına 2TL. Fakat 3.adımı tamamlamadığımız için AKS kaydımız aktif değil, bu nedenle kovan plakalarmızıı sisteme giremiyorlar.

3- Tekrar Hayvan Sağlığı Şubeye gitmeliyiz ve Arıcılar Birliği Üyelik belgemizin 1 nüshasını vermeliyiz.
Burada bize form doldurtacaklar, aktif (arılı) ve pasif (boş) kovan sayımızı beyan edeceğiz. Bu formu doldurup içeriye verdikten sonra AKS kaydımız aktif hale geliyor.

Artık AKS'ye kayıtlıyız, hayırlı uğurlu olsun. Arıcılar birliği AKS'ye plakalarımızın girişini yapabilir.

Uyarı: Tarım müdürlüğü ve Hayvan sağlığı farklı adreslerde olabilir. Şehrinizde Hayvan Sağlığı şube'nin yerini-adresini öğrendikten sonra direk buraya gidin. Eğer şehrinizde Tarım ve Hayvan sağlığı Şube ayrı adreslerdeyse ve ilk adımda direk Tarım'a giderseniz, size yanlış geldiğinizi söyleyecekler. Zaten AKS kaydı için Arıcılar birliği ve Hayvan Sağlığı Şube arasında mekik dokutturuyorlar, bir de Tarım'da zaman kaybetmeyin.

Ahmet60:
Arıcılar birliği ve AKS ye kayıt olmanın avantajları neler?

Günaydın Dikmen:
Devlet desteklerinden (Kovan başı 10TL destekleme), hibelerden (IPARD projeleri) ve arıcılığa has banka kredilerinden faydalanabilmek için AKS'ye kayıtlı olmamız şart.
Ayrıca gezginci arıcılık yapıyorsak, kovanlarımızın gidiş-geliş nakilleri sırasında başımızın ağrımaması için Hayvan Sağlığı Şube'den nakil-konaklama belgesi çıkarmalı ve kovanlarımız plakalı olmalıdır. Bunun için de AKS'ye kayıtlı olmamız şart.

nevzatkayacık:
Günaydın Bey,

Arıcılar birliğine söğüşlenmeden (kaydolmadan) arıcılık yapmak mümkün değil mi?

Mesela bir arkadaşımıza 50 adet küpe aldırsak ve kendisinden arıları satın almış olsak Tarım Bakanlığı AKS kaydı yapmayacak mı?

Birde o 10 tl desteklemeyi almak istemiyorum.

Bu durumda nasıl bir işlem yapılacak?

İzzet Akçay:
Arıyı gezdirmek istiyorsan kayıt altına almak zorundasınız. Sabit ve destekleme istemeyen arıcıların kayıt olmasına gerek yok. Gibi görünse de kayıtlı bir arıcı ile ihtilafa düştüklerinde kayıtlı olan her zaman haklı çıkar.

Ehliyetli şoför misali.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git