Gönderen Konu: TKDK-İPARD Arıcılık hibe teşvikleri  (Okunma sayısı 7573 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nevzatkayacık

 • Mod
 • *****
 • İleti: 329
 • Katkı 10
 • Koloni sayısı: 20 + 5 ruşet
 • Yer: Balıkesir/Balya/Kayalar Köyü
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #15 : 07 Oca 2017 01:49:57 »
Danışman ücreti? Banka faizi? Kredi çekme imkanları? Bu konularda da kolaylıklar var bildiğim kadarı ile.

Şu işi bizim için cazip hale getir abi. Neden bu uğraşa girelim?

Neden hibe desteklemeleri için başvuru yapıp uğraşalım?

Öncelikle işletmemizin kapasitesini  tespit edelim.
500 kovan kapasiteli olabilir en fazla.
Herkesin kapasite seçimi ve makine seçimleri, ihtiyaçları  farklı olacaktır.
Ancak bir örnekten yola çıkalım.
100 arılı kovanlı üretim işletmesi için ihtiyaçları alt alta yazalım , bu ihtiyaçların parasal karşılıklarını da yazalım.
Sadece makine düşünmeyin.
Bal ve diğer arıcılık ürünlerinin depolanması veya işlenmesi için barınak ve ek bina inşasına yönelik inşaat işleri
Bekçi kulübesi, jeneratör odası, ihata duvarı/çitler, işletme içi yollar dahil.
Siz ihtiyaçlarınızı belirleyin sonra gerekli tartışmaları yaparız.

Her şey daha yaşanası bir Türkiye için ....

Çevrimdışı Ziya Yapıcı

 • Admin
 • *****
 • İleti: 144
 • Katkı 19
  • FB
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #16 : 09 Oca 2017 23:14:03 »
Sadece kovan imalatı mı? Mesela bal savurm amakinası, dinlendirme tankı falan üretecegim diyen birisine destek var mı?
“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin” Dalai Lama

Çevrimdışı Ulaş MUTLU

 • *
 • İleti: 30
 • Katkı 4
 • Koloni sayısı: 80
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #17 : 11 Oca 2017 03:15:02 »
Arkadaşlar merhaba,
Hibe ve teşvikler konusu herkesin takip etmesi hatta faydalanması gereken bir konu. Konuyu açarak olabildiğince bilgilendirme yapan Sayın Nevzat KAYACI ya teşekkür ediyorum.

Devlet destek vermiyor! Yardım etmiyor! Sözleri külliyen yalan diyorum. Devletimiz varolsun öyle bir teşvik ve hibe veriyor ki sen yeter ki prosedürleri yerine getir ve dürüst ol.

Hem de döve döve para veriyor tabiri caizse. TKDK. yetkilisi arkadaşın “Abi sen projeni hazırla, yeter ki mantıklı bir proje hazırla, yeter ki dürüst ol, yeter ki projen incelendiğinde gerçekçi olduğuna kanaat getirelim. Hibe alamaman mümkün değil” sözü bunu destekliyor.

İlk olarak 2013 yılında teşvik kapsamında bulunan memleketim ve halen ikamet ettiğim Kastamonu'da arıcılık konusunda hibe amaçlı proje hazırlama gayretine girdim. Hibeleri duyunca o kadar heyecan yaptım ki 100 kovanla başlamıştım projeye çıktı 499 kovana. Abi bir de hibeye traktör alımı eklendi. Çiftçiliğe yakınlığımızdan dolayı traktörüde alalım falan derken,bizim proje kendi açımdan altından kalkamayacağım şekle girdi. Vesselam kendi eksikliklerim dolayısı ile erteleme kararı aldık. Şu an ki mevcut çağrı da traktör yok. Kamyonet alımı ekleneceği söylenmiş ti ama henüz o da yok. Belki bir sonraki çağrı eklenecek olabilir.

2016 yılında çağrıya çıkan IPARD 2 teşviklerinde 499 kovan, bal süzme kazanı, dinlendirme, arıcı çadırı, jeneratör vs. gibi malzemeleri içeren bir proje hazırlayıp kuruma sundum. Dosyaların incelenmesi epey uzun sürdü ve nihayet geçen hafta puanlama sistemini duyuruya çıktılar. Şu an 30 puanım var ve beklemedeyim. Puanlama olayı en çok puana sahip projeden başlamak kaydı ile aşağı doğru incelenerek gelecek sanırım. Bizim proje hibeye hak kazanır mı? Bize gelinceye kadar bütçe kalır mı? Henüz belli değil.

Proje hazırlama ve danışmanlık hizmeti veren kurumlar ve işyerleri var. Genel olarak bu tip projelerde, proje bütçesi toplamını % 3 ünü alıyorlar. Bunu taksit yapabiliyorlar. En sonunda da alabilirler. Proje başlangıcında da isteyebilir. Danışmanlık ücreti kısmı sizin danışmanla olan yakınlığınıza ve anlaşmanıza bağlı. Proje toplamınızın % 3 ünü danışmanlık ücreti olarak ödüyorsunuz ama ödediğiniz bu ücreti “Danışmanlık bedeli” adı altında projeye ekleyerek söz konusu ücreti de devlet karşılıyor  ;D ;D ;D.  (Para almayanı dövüyolar abi  ;D). Benim projemi hazırlayan arkadaş 2013 yılında da hazırlamıştı ve      3 yıldır birlikte istişareler yapıyorduk. Benden peşin olarak danışmanlık ücreti almadı mesela. % 3 tutarını alacak ama            “Abi projen geçsin, ödeme alınca bana ödersin dedi.” Allah razı olsun. Bütün danışmanlar benzer yaklaşım gösterir mi? bilemiyorum. Bu danışmanla sizin aranızda ki diyaloğa bağlı sanırım.

Hibe oranı önceden %50 ve KDV muafiyeti şeklindeydi. IPARD 2 de ise hibe oranı %65 +KDV muafiyeti şeklinde yükseltildi. %65+%18 = %83 hibe şeklinde düşünebiliriz. Yani 100.000 TL. bütçeli bir proje hazırlıyorsunuz hibe almaya hak kazandığınız zaman cebinizden 17.000TL çıkıyor. 83.000 TL. sini devlet hibe olarak size veriyor. Tabi siz projenizdeki tüm alımları kendi bütçenizle yaparak fatura ve ödeme dekontlarını ibraz ederek kurumdan ödeme talebinde bulunuyorsunuz. Suistimalleri önlemek için, “al arkadaş sana para git projendeki malzemeleri al” olayı yok. Kendin tüm malzemelerini alacaksın ve denetlemeden geçerek aldığını, ödemesini yaptığını beyan ve ispat edip ödeme talebinde bulunacaksın.

Hibeler Avrupa Birliği’nin para aktararak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin KDV muafiyet uygulayarak ortaklaşa karşıladığı bir sistem. 100.000 TL. bütçeli projenizin 83.000 TL. sine kadar hibe veriliyor. Eğer siz cebinizden çıkacak olan 17.000 TL. için kaynağınız yoksa o zaman kredi kanallarını devreye sokabilirsiniz. Bankalar yardımıyla. Mesela Denizbank 2 yıl vadeli, senede bir olmak kaydıyla 2 taksitli kredi seçeneği var. Bu size projenizi sonuçlandırma konusunda  büyük katkı sağlayacaktır.

Memuriyetimden dolayı, devletin 500 kovana kadar serbest arıcılık yapma izni politikası gereği projemi 499 kovan olarak belirledim. 500 kovana çıkıp ta resmi olarak ticari boyut kazanma ihtimalim zor.       Proje 5 yıla yayıldı. 5 yıl boyunca denetlemeler ve kontroller olacak.

İlk sene 50 kovanla başlayacağım,
İkinci sene 100 kovana ulaşacağım,
Üçüncü sene 200 kovana ulaşacağım,
Dördüncü sene 350 kovana ulaşağım,
Beşinci sene 499 kovana ulaşacağım şeklinde taahhütte bulundum.

2016 yılında açılan ve tekliflerin verildiği çağrı ilanına buradan ulaşabilirsiniz. Uygun harcama kalemleri, proje dahilinde neler alabileceğinize buradan bakabilirsiniz.

http://www.tkdk.gov.tr/Content/File/BasvuruFiles/BasvuruPaketiHazirlamaDokumanlari/BasvuruCagriRehberi/IPARDII/1.0/302.pdf

Şu an için hali hazırda bir proje duyurusu yok. Sanırım bahsettiğim bu çağrı ilanına sunulan projeler sonuçlandırılmadan tekrar çağrıya çıkılmaz. Çağrı ilanlarını;

http://www.tkdk.gov.tr/

resmi sayfasından takip edebilirsiniz.
Selamlar.

« Son Düzenleme: 11 Oca 2017 03:44:44 Gönderen: UMUTLU »
Asla umudunu kaybetme...

Çevrimdışı Ulaş MUTLU

 • *
 • İleti: 30
 • Katkı 4
 • Koloni sayısı: 80
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #18 : 11 Oca 2017 03:26:34 »
Sadece kovan imalatı mı? Mesela bal savurm amakinası, dinlendirme tankı falan üretecegim diyen birisine destek var mı?

Ziya Bey,
Sanıyorum bahsettiğiniz konu ticarete giriyor veTKDK. da ticari destekleme yok. Bu konularda desteklemeleri KOSGEP karşılıyor. TKDK. nın destekleme verdiği başlıklar şunlar;

http://www.ardsi.gov.tr/Tedbir/tarimsal-isletmelerin-fiziki-varliklarina-yonelik-yatirimlar-1

http://www.ardsi.gov.tr/Tedbir/tarim-ve-balikcilik-urunlerinin-islenmesi-ve-pazarlanmasi-ile-ilgili-fiziki-varliklara-yonelik-yatirimlar-3

http://www.ardsi.gov.tr/Tedbir/ciftlik-faaliyetlerinin-cesitlendirilmesi-ve-is-gelistirme-4
« Son Düzenleme: 11 Oca 2017 03:33:12 Gönderen: UMUTLU »
Asla umudunu kaybetme...

Çevrimdışı Ziya Yapıcı

 • Admin
 • *****
 • İleti: 144
 • Katkı 19
  • FB
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #19 : 11 Oca 2017 13:53:40 »
Aklıma geldikçe sorayım,

Kovan demek iki katlı kovan mı?
Atıyorum,

500 kovan için iki katta 10000 çerçeve, 750 kilo civarında mum demek. Bunlar da destek kapsamına giriyor mu?
750 kilo mum 25-30 bin lira tutuyor :)“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin; ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin” Dalai Lama

Çevrimdışı Ulaş MUTLU

 • *
 • İleti: 30
 • Katkı 4
 • Koloni sayısı: 80
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #20 : 11 Oca 2017 18:17:53 »
Aklıma geldikçe sorayım,

Kovan demek iki katlı kovan mı?
Atıyorum,

500 kovan için iki katta 10000 çerçeve, 750 kilo civarında mum demek. Bunlar da destek kapsamına giriyor mu?
750 kilo mum 25-30 bin lira tutuyor :)

Bahsettiğimiz hibelerde mum, şeker, şurup, ilaçlama vb. giderler destekleme kapsamında değil. Doğru bir tespit, 500 kovanın ihtiyacı olan peteğe ödenecek para bile bir kişiye sermaye olabilecek büyüklükte.

Proje hazırlama döneminde hatta daha önceden ciddi bir bütçe analizi yapılması gerekli bence.
Sonuç olarak bütçemiz büyüklüğüne doğru orantılı bir hibe projesi hazırlamak gerekir.

TKDK. nın sunduğu hibe ve teşvikler haricinde Tarım Bakanlığı'nında hazırladığı benzer hibe ve teşvik çalışmaları var. Örneğin, 2016 yılında "GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ" adı altında şehirlerde yaşayan insanlarımızı köylere, kırsal alanlara çekmek amaçlı bir çalışma yapıldı. Maksimum hibe tutarı 30.000 TL. idi.Eşim adına bu hibe çalışmasına proje sundum ve hibe almaya hak kazandık.Bu proje petek alımına hibe desteğini kapsıyordu mesela. Hibe kapsamında gerçekleştirdiğimiz mal alımları şunlardı;

*40 adet Kafkas cinsi arı kolonisi-en az beş çerçeve arı basmalı olacak.(Müthiş te tartışmaya açık bir şart)
*45 tane katlı ve çerçeveli kovan (5 tanesi yedek)(Kanaatimce, yapılan araştırmalar neticesinde kafkas nasıl olsa oğul verir kanaatine vardılar ve oğul için yedek kovan şartı konuldu  ;D )
*500 adet çerçeve (kovanlardakiler hariç)
*Bal süzme kazanı
*Dinlendirme kazanı
*Sır alma tezgahı
*Ham petek (100 kg.)
*Şurupluk (miktarı opsiyonel 40-60 arasıydı sanırsam)
*Maske
*Körük
*Eldiven
*Sır tarağı
*El demiri

Bu belirtilenlerin alınması şart idi. Bir de alınması isteğe bağlı olarak jeneratör, arıcı çadırı vardı.
Tüm belirtilen malzemeleri taahhüt ettiğiniz süreler dahilinde temin edip, denetimden geçerek ödeme talebinde bulunduk. Ve en nihayetinde proje bedeli nakit olarak hesaplarımıza aktarıldı.

Bahsettiğim bu proje ile ilgili o kadar çok aksaklık, çarpıklık, tezatlıklar gördüm ki. Yine de Devletimiz Baki olsun diyorum. Allah Bereket versin.
Asla umudunu kaybetme...

Çevrimdışı İzzet Akçay

 • Admin
 • *****
 • İleti: 635
 • Katkı 40
 • Koloni sayısı: 5
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #21 : 11 Oca 2017 23:32:19 »
Ulaş beyle kesinlikle aynı fikirdeyim.

Ben de kırsal kalkınma ajansinda benzer bir diyalog yaşadım.

Kovan almak istiyorsan oderiz,
Kendin mi yapmak istiyorsun? Oderiz,
Makinan mı yok? Alırız,
Makinalar için yer mi yok? Yaparız,
Yere yol mu lazım?  Yaparız dediler.

Şaşırdım, hem de cok.  Devlet destek vermiyor diyen yalan söyler.
Saygı eken sevgi biçer...

Çevrimdışı nevzatkayacık

 • Mod
 • *****
 • İleti: 329
 • Katkı 10
 • Koloni sayısı: 20 + 5 ruşet
 • Yer: Balıkesir/Balya/Kayalar Köyü
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #22 : 12 Oca 2017 03:01:24 »
Sadece kovan imalatı mı? Mesela bal savurm amakinası, dinlendirme tankı falan üretecegim diyen birisine destek var mı?

Ziya bey,
Sizin alanınız farklı bir alan.
Sanırım aşağıdaki link sizin ihtiyacınıza -sorunuza cevap verecektir.Metal işlerine bakınız.
http://www.tkdk.gov.tr/Content/File/BasvuruFiles/BasvuruPaketiHazirlamaDokumanlari/UygunElSanatlariListesi/UygunElSanatlariListesi.pdf
http://www.tkdk.gov.tr/Content/File/BasvuruFiles/BasvuruPaketiHazirlamaDokumanlari/UygunHarcamalarListesi/3023/30231UygunHarcama.pdf
Her şey daha yaşanası bir Türkiye için ....

Çevrimdışı nevzatkayacık

 • Mod
 • *****
 • İleti: 329
 • Katkı 10
 • Koloni sayısı: 20 + 5 ruşet
 • Yer: Balıkesir/Balya/Kayalar Köyü
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #23 : 12 Oca 2017 03:15:29 »
Aklıma geldikçe sorayım,

Kovan demek iki katlı kovan mı?
Atıyorum,

500 kovan için iki katta 10000 çerçeve, 750 kilo civarında mum demek. Bunlar da destek kapsamına giriyor mu?
750 kilo mum 25-30 bin lira tutuyor :)

Kovandan anlaşılan 2 katlı 20 çerçeveli ağaç -strafor yada başka bir malzemeden imal edilmiş arı evi.
Sizin kovan talebiniz, kat sayınız farklı olabilir.
Örnek; taban plastik ve bağımsız+2 adet ballık+ 2 adet kuluçkalık+ kapak plastik ve strafor kaplamalı vb. şeklinde kovan tarif edebilirsiniz. Ancak bunun gerekçesini projede izah etmek gerekir.Her alımı yapılacak ürünle ilgili gerekçelerinizi net şekilde açıklayarak uzmanları ikna etmelisiniz.
Uzmanların aldıkları eğitim 1 kuluçka+1 ballık+20 çerçeve. Ben 35 kg. bal verimi yazdım.Hemen önüme Türkiye ortalaması çıktı. izah ettik tabi.

tip: Polenlikli, plastik tabanlı vb.
malzeme: Strafor
ebat: 47,5-38,5 vb.
çerçeve sayısı: 20 adet.
Bu sizden istenen temel özellik.
Siz şartnamede mesela çerçeve yanakları plastikten olacak. 23,5 cm. yükseklik olacak yazabilirsiniz. Strafor ya da ağacın kalınlığını belirtebilirsiniz. Dadant-vb. genel tanım olmaz. Net ölçü verilmelidir. Almak istediğiniz ürünü net şekilde şartnamede belirlemeniz gereklidir.
Bu şartnameyi karşılayan teklifi de almanız gerekir.
Bütün malzeme ve ekipmanın tesbitinden sonra ortaya bir yatırım bütçesi ve işletme  sermayesi ihtiyacı çıkacak.
Yatırımın sürdürülebilir olması için yatırım bütçesi+dişletme  sermayesi için kaynaklarınızı beyan etmeniz gerekli.
Bankada nakit, arsa,kredi vb.
İşletme sermayesi hibe kapsamında karşılanmıyor.
Zaten tüm ödemeleri sizin yapmanız gerekiyor. O nedenle kaynaklarınızın yatırım ve işletme sermayesini karşılaması gerekiyor.
Bu arada hiç  bir şekilde KAMYONET vb. DESTEĞİ YOK.OLMAYACAK DA.

Her şey daha yaşanası bir Türkiye için ....

Çevrimdışı Ulaş MUTLU

 • *
 • İleti: 30
 • Katkı 4
 • Koloni sayısı: 80
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #24 : 12 Oca 2017 10:50:38 »
Aklıma geldikçe sorayım,

...
Bu arada hiç  bir şekilde KAMYONET vb. DESTEĞİ YOK.OLMAYACAK DA.Mevcut çağrı içerisinde halihazırda kamyonet vb. destek yok doğrudur. Yanlız OLMAYACAK DA demek çok keskin bir sonuç diyebilirim.

2013 yılındaki çağrıda traktör desteği vardı. Daha sonraki çağrılarda kamyonet desteği sağlanacağı söylendi. Bu söylenti arıcılar ya da proje sahipleri arasında değil bizzat kurum tarafından defalarca tekrarlandı. Henüz destek kapsamına alınmadı. Fakat alınmayacak anlamına da gelmiyor. Bu, kurumun içinde bulunduğu o yıl ki bütçesi ve proje talepleriyle doğrudan alakalı.
5 milyon euro bütçeli çağrı ilanı yayınlanmış diyelim, proje sunumları da 1 milyon eyro yla sınırlı kalmış dediğimizde kalan 4 milyon euro yıl içerisinde projelendirilmez ise AB. ye bir sonraki çağrı ya da yıl da değerlendirilmek üzere geri dönüyor. Kurum o parayı çiftçiye dağıtmak yerine neden geri göndersin ki. Böyle bir durum bile traktör, kamyonet vb. desteklemeleri kapsam alanına almak için fazlasıyla bir gerekçedir. Aynı yıl içinde şak diye ikinci bir çağrı ilanına çıkıp kamyonet-traktör vb. desteği pekala verebilir.
Benzer olayı 2013 te yaşadık. Hatırladığım kadarıyla o yıl iki ayrı çağrıya çıkıldı ve ikinci çağrı da traktör eklendi.Son müracaatlar eylül-ekim ayına raslamıştı. İncelemeler ve sonuçlandırmalar Şubat ayı denildi. Ama baktılar ki ilk çağrıdan fazlasıyla bütçe artacak ve AB ye geri gidecek hemen ikinci çağrıdaki projelerden aralık ayı içerisinde sonuçlandırmalara gidildilerek bütçe geri gönderilmedi.
Sonuç olarak traktör-kamyonet desteklemesi henüz olmamakla beraber olmayacak anlamı da taşımıyor.
Selamlar.
Asla umudunu kaybetme...

Çevrimdışı nevzatkayacık

 • Mod
 • *****
 • İleti: 329
 • Katkı 10
 • Koloni sayısı: 20 + 5 ruşet
 • Yer: Balıkesir/Balya/Kayalar Köyü
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #25 : 12 Oca 2017 13:53:38 »
Aklıma geldikçe sorayım,

...
Bu arada hiç  bir şekilde KAMYONET vb. DESTEĞİ YOK.OLMAYACAK DA.Mevcut çağrı içerisinde halihazırda kamyonet vb. destek yok doğrudur. Yanlız OLMAYACAK DA demek çok keskin bir sonuç diyebilirim.

2013 yılındaki çağrıda traktör desteği vardı. Daha sonraki çağrılarda kamyonet desteği sağlanacağı söylendi. Bu söylenti arıcılar ya da proje sahipleri arasında değil bizzat kurum tarafından defalarca tekrarlandı. Henüz destek kapsamına alınmadı. Fakat alınmayacak anlamına da gelmiyor. Bu, kurumun içinde bulunduğu o yıl ki bütçesi ve proje talepleriyle doğrudan alakalı.
5 milyon euro bütçeli çağrı ilanı yayınlanmış diyelim, proje sunumları da 1 milyon eyro yla sınırlı kalmış dediğimizde kalan 4 milyon euro yıl içerisinde projelendirilmez ise AB. ye bir sonraki çağrı ya da yıl da değerlendirilmek üzere geri dönüyor. Kurum o parayı çiftçiye dağıtmak yerine neden geri göndersin ki. Böyle bir durum bile traktör, kamyonet vb. desteklemeleri kapsam alanına almak için fazlasıyla bir gerekçedir. Aynı yıl içinde şak diye ikinci bir çağrı ilanına çıkıp kamyonet-traktör vb. desteği pekala verebilir.
Benzer olayı 2013 te yaşadık. Hatırladığım kadarıyla o yıl iki ayrı çağrıya çıkıldı ve ikinci çağrı da traktör eklendi.Son müracaatlar eylül-ekim ayına raslamıştı. İncelemeler ve sonuçlandırmalar Şubat ayı denildi. Ama baktılar ki ilk çağrıdan fazlasıyla bütçe artacak ve AB ye geri gidecek hemen ikinci çağrıdaki projelerden aralık ayı içerisinde sonuçlandırmalara gidildilerek bütçe geri gönderilmedi.
Sonuç olarak traktör-kamyonet desteklemesi henüz olmamakla beraber olmayacak anlamı da taşımıyor.
Selamlar.

Sayın Umutlu,
Bu benim tespitim değil. İPA 2 program metninde böyle yazıyor. Millete umut dağıtmayalım.
2011 de 1. çağrıda 41 proje başvurusu varken İPA 2 de IPARD II'nin ilk çağrısına 9 bin başvuru yapıldı.Kaldı ki 2017 bütçesi 110 000 000 EURO.  Puanlama kriterleri neden devreye girdi ki?
Memleketimizde de proje kültürü yavaş yavaş gelişiyor.

http://www.tkdk.gov.tr/Content/File/Ipard/IPARD2.pdf
Sayfa 100
8.2.3.9. Uygun harcamalar
718/2007 sayılı IPA Uygulama Komisyon Tüzüğü madde 172(2) kapsamında uygun
harcamalar aşağıdaki şekilde sınırlandırılmıştır:
• taşınmaz malların inşası ve iyileştirilmesi (devralma hariç);
• ürünlerin pazar değerinden fazla olmamak şartıyla bilgisayar yazılımı da dahil
olmak üzere ekipman ve yeni makinelerin alımı;
• daha önceki maddelerde belirtilen harcamaların en fazla %12’sine tekabül eden
mimarlık, mühendislik ve diğer danışmanlık ücretleri ile fizibilite çalışmaları lisans
ve patent haklarının devralınmasına yönelik genel masraflar ve uygun harcama
miktarının maksimum %4’üne tekabül eden, 6.000 Avro’yu aşmayacak şekilde, iş
planı hazırlama masrafları.
Perakende seviyedeki yatırımlar uygun değildir.
Tüm sektörler için ortak
• AB standartlarına tam olarak uyacak şekilde hijyen ve ürün kalitesinin
geliştirilmesi için ekipman,
• HACCP prensiplerine dayanan prosedürleri uygulamak için gerekli olan yatırımlar;
• Çevre korumasının geliştirilmesi, işlenebilir atıklar ve ara ürünlerin yeniden
işlenebilmesi için ekipman ve tesisler; atıkların işlenmesi ve elimine edilmesine
yönelik yatırımlar,
• Işletmenin Kendi tüketimi için yenilenebilir enerji üretimine yönelik
makine/ekipman alımı ve inşaat işleri,
• Paketleme için ekipman satın alınması,
• Motorlu taşıtlar hariç, nakliye ekipmanı,
• Ürün ve işleme yönetimi için Bilişim Teknolojileri donanım ve yazılımları.
Her şey daha yaşanası bir Türkiye için ....

Çevrimdışı Ulaş MUTLU

 • *
 • İleti: 30
 • Katkı 4
 • Koloni sayısı: 80
Ynt: TKDK-İPARD ARICILIK HİBE TEŞVİKLERİ
« Yanıtla #26 : 12 Oca 2017 15:45:37 »
Alıntı
...
Motorlu taşıtlar hariç, nakliye ekipmanı
Alıntı

Bu güzeldi işte  ;D teşekkürler.
2016 çağrısında uygun harcamalarda römork var idi. Başvuru süresi doldu ve talepler yüzünden 10 günlük bir uzatmaya gidildi. Uzatma açıklandığında aynı çağrı da revizyon yapılarak römork desteklemeden kaldırıldı. Demem o ki çağrılarda uygun harcama kalemleri proje sayısı ve bütçeye göre değişiklik gösterebiliyor ve revizyona uğrayabiliyor. En başta açıklanan kesin şartlar başvuru durumuna göre değişikliğe uğrayabiliyor. Hatta aynı yıl içerisinde 2. çağrıya çıkılabiliyor. Kesinlikle polemik oluşması için yazmıyorum. Zaten önceki yazım da 'olabilir' diyerek ihtimal dahilinde söz etmiştim. Şu da bir gerçek bu şekilde ihtimallerden bahsedince insanları gereksiz yere umutlandırmış oluyoruz. O zaman 'Belki bir sonraki çağrı eklenecek olabilir.' sözümü geri alıyorum. :) Motorlu araçlar hariçtir arkadaşlar.
Selamlar.

Asla umudunu kaybetme...

Çevrimdışı ballıhoca

 • *
 • İleti: 67
 • Katkı 2
Ynt: TKDK-İPARD Arıcılık hibe teşvikleri
« Yanıtla #27 : 03 Şub 2017 01:36:57 »
Nevzat Bey ; Öncelikle çok teşekkür ediyorum , gerçekten çok faydalı ve benim gibi birçok arıcının aklında türlü sorular olan bir konuya parmak basmışsınız. Sayenizde öğreneceğiz ve sorularımıza yanıt alabiliyoruz.

Benimde merak ettiğim konular var , Müsadenizle sorularımı aşağıda sıralıyorum ?

1. Köyüm 1000 Metre Üstü Dağlık Alan Listesinde sanırım desteğe uygun
2. köyümde 8-10 arım var 50 -75 arası bir proje hazırlamak mümkün mü ?
3. Ben arıcılık yapıyorum ancak projeyi annem üzerinden (kadın olması avantaj demiştiniz) yapabilir miyiz ?
4. Annem 55 yaşında ve arıcılık belgesi yok ? Bu bize negatif geri dönüş oranı nedir ?
5. Arılarımı korumak ve koymak için kafesli bir alan düşünüyorum (yabanı hayvan ve hırsızlık tehlikesi için) karşılanıyor mu ?
6. Merayı güçlendirmek için ballı bitkiler veya ağaçlandırma çalışması yapmak isityorum , destek kapsamında mı ?
7. Arıları besleme amacı ile kullanılan , şurup , kek, vitamin v.b yem ve yem katkıları destek kapsamındamıdır ?
8. Arı yemi yapmak için , pudra şekeri makinası , karıştırma kazanı v.b destek kapsamındamıdır ?

teşekkürler .
« Son Düzenleme: 03 Şub 2017 01:52:10 Gönderen: ballıhoca »

Çevrimdışı nevzatkayacık

 • Mod
 • *****
 • İleti: 329
 • Katkı 10
 • Koloni sayısı: 20 + 5 ruşet
 • Yer: Balıkesir/Balya/Kayalar Köyü
Ynt: TKDK-İPARD Arıcılık hibe teşvikleri
« Yanıtla #28 : 04 Şub 2017 20:25:10 »
Nevzat Bey ; Öncelikle çok teşekkür ediyorum , gerçekten çok faydalı ve benim gibi birçok arıcının aklında türlü sorular olan bir konuya parmak basmışsınız. Sayenizde öğreneceğiz ve sorularımıza yanıt alabiliyoruz.

Benimde merak ettiğim konular var , Müsadenizle sorularımı aşağıda sıralıyorum ?

1. Köyüm 1000 Metre Üstü Dağlık Alan Listesinde sanırım desteğe uygun
2. köyümde 8-10 arım var 50 -75 arası bir proje hazırlamak mümkün mü ?
3. Ben arıcılık yapıyorum ancak projeyi annem üzerinden (kadın olması avantaj demiştiniz) yapabilir miyiz ?
4. Annem 55 yaşında ve arıcılık belgesi yok ? Bu bize negatif geri dönüş oranı nedir ?
5. Arılarımı korumak ve koymak için kafesli bir alan düşünüyorum (yabanı hayvan ve hırsızlık tehlikesi için) karşılanıyor mu ?
6. Merayı güçlendirmek için ballı bitkiler veya ağaçlandırma çalışması yapmak isityorum , destek kapsamında mı ?
7. Arıları besleme amacı ile kullanılan , şurup , kek, vitamin v.b yem ve yem katkıları destek kapsamındamıdır ?
8. Arı yemi yapmak için , pudra şekeri makinası , karıştırma kazanı v.b destek kapsamındamıdır ?

teşekkürler .

Ballı hocam,
1-Köyünüz 42 il içindeyse problem yok.(Profilinize baktım.Kocaeli ili uygun iller listesinde değil.Başvuru yapamazsınız.)
2-30-500 kovan arasında proje sunabilirsiniz.
3-Yaş 65 değilse anneniz de proje başvurusu yapabilir.
4-20 puan geriden yarışa başlarsınız. :-[ :-[(Sıralama kriterlerine bakınız)
5-Arılığınızın etrafına çit teli, duvar vb. yapabilirsiniz.Ancak bu bir inşaat işidir.Ruhsat gerekli değildir diye ilgili kurumdan yazı almalısınız.
6-Ağaçlandırma için Orman Genel Müdürlüğü birimleriyle görüşün. Özel ağaçlandırma desteği için başvuru yapabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla 20 yıl vadeli kredi uygulaması var. (Çevre çiti ve toprağın işlenmesi) Ancak ağaç seçimi sanırım %50 GM % 50 yatırımcının dilediği oluyor.Bu konuyu OGM ile görüşerek netleştirin. Bizlere de bilgi verin.
7-Arı bakımı ile ilgili olarak Ziraat Bankasından işletme kredisi alabilirsiniz. KONU İLE İLGİLİ OLARAK BU HAFTA İÇİNDE DETAYLI BİR YAZI YAZACAĞIM.
8- Alabileceğiniz makine ve ekipmanlarla ilgili olarak daha önce konu altında gönderdiğim uygun harcamalar listesini inceleyin.
Bu yazıya ek olarak;
Mevcut arıcılık yapanlar için Tarım Bakanlığı Kırsal kalkınma Desteklemeleri kapsamında bazı malzemeleri almanız mümkün.
''Yaylacılar ve gezici arıcılar için çekilir tip güneş paneli, yaylacılar için çadır ahır ve ağıl, arıcılar için bal süzme, sır alma, bal dinlendirme.'' Bu ayrı bir teşvik konusu.
İlerde ayrıca işleriz.
Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 04 Şub 2017 20:31:50 Gönderen: nevzatkayacık »
Her şey daha yaşanası bir Türkiye için ....

Çevrimdışı Bünyaminkoçin

 • *
 • İleti: 3
 • Katkı 0
Ynt: TKDK-İPARD Arıcılık hibe teşvikleri
« Yanıtla #29 : 26 Şub 2017 19:01:02 »
Geçen yıl yapmış olduğum ipart projem 40 puan isteyen inceleyebilir ekte puan durumu 40 puan kadın işletmeci olursa diğer her şartı tamamıyla yaparsa 50 puan olur . Şimdi en son Tkdk ile görüştüm ve projeler hakkında arıcılık projeleri en sona bırakıldı diğer kapsamdaki tüm projelerin ödenekleri yapılacak ariciliklar en sona bırakıldı yani mani kalırsa bizim projeler sözleşme sürecine gelecek . Süreç hakkında bilgi almak isteyen merek ettiği şeyi sorabilir .Selamlar